Winter 2019 Class Listing
General Education Classes


Course Prefix

Results Filters


CRN Course Section Title Days Times Instructor Loc Class Info
34271 ANTH 1 02 Physical Anthropology MTWR··· 08:30 AM-09:20 AM Ameeta Tiwana MLC102
00074 ANTH 1 03 Physical Anthropology MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Ameeta Tiwana MLC102
00075 ANTH 1 04 Physical Anthropology MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Ameeta Tiwana MLC102
00077 ANTH 1 05 Physical Anthropology ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Cathy Patel G10
32947 ANTH 1 07 Physical Anthropology M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Amanda Feldman MLC102
00081 ANTH 1 09 Physical Anthropology ····F·· 08:30 AM-12:20 PM Amanda Feldman MLC102
34547 ANTH 1 61 Physical Anthropology ·T·R··· 06:30 PM-08:20 PM Cathy Patel MLC102
32950 ANTH 1 63Z Physical AnthropologyView Footnote ······· TBA-TBA Julie Hui ONLINE OL
34766 ANTH 1 65Z Physical AnthropologyView Footnote ······· TBA-TBA Leslie Berry ONLINE OL
36072 ANTH 1H 02H Physical Anthropology - HONORS MTWR··· 08:30 AM-09:20 AM Ameeta Tiwana MLC102 HN
36070 ANTH 1H 03H Physical Anthropology - HONORS MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Ameeta Tiwana MLC102 HN
36071 ANTH 1H 04H Physical Anthropology - HONORS MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Ameeta Tiwana MLC102 HN
31009 ANTH 1L 01L Physical Anthropology Laboratory ····F·· 01:30 PM-04:20 PM Amanda Feldman MLC102
31580 ANTH 1L 02 Physical Anthropology Laboratory ·T····· 01:30 PM-04:20 PM Ameeta Tiwana MLC101
32447 ANTH 1L 03 Physical Anthropology Laboratory ··W···· 12:30 PM-03:20 PM Elisabeth-Anne Mabie MLC101
33778 ANTH 1L 04 Physical Anthropology Laboratory ···R··· 01:30 PM-04:20 PM Ameeta Tiwana MLC101
00084 ANTH 2 03 Cultural Anthropology MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM Marissa Smith L25
00085 ANTH 2 04 Cultural Anthropology MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Marissa Smith L25
00089 ANTH 2 06 Cultural Anthropology M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Daniel Solomon L25
30874 ANTH 2 08 Cultural Anthropology ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Daniel Solomon L25
00088 ANTH 2 61 Cultural Anthropology M·W···· 06:30 PM-08:20 PM CERDA AGUILAR, MAYRA L25
30465 ANTH 2 63Z Cultural AnthropologyView Footnote ······· TBA-TBA Arianne Ishaya ONLINE OL
00090 ANTH 2 65Z Cultural AnthropologyView Footnote ······· TBA-TBA Ashidhara Das ONLINE OL
35656 ANTH 3 01 Introduction to Archaeology MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM Elisabeth-Anne Mabie MLC102
35089 ANTH 4 01 World Prehistory M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Nancy Olsen L26 $L
35657 ANTH 7 01 Introduction to Forensic Anthropology ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Elisabeth-Anne Mabie MLC102
30948 ARTS 1A 01 Introduction to the Visual Arts M·W···· 02:30 PM-04:20 PM Elizabeth Mjelde VPA132
32354 ARTS 1A 01L Introduction to the Visual Arts ····F·· 09:30 AM-01:20 PM Yael Karmi VPA132
35169 ARTS 1A 63Z Introduction to the Visual ArtsView Footnote ······· TBA-TBA Elizabeth Mjelde ONLINE OL
35170 ARTS 1A 65Z Introduction to the Visual ArtsView Footnote ······· TBA-TBA Elizabeth Mjelde ONLINE OL
00112 ARTS 2A 01 History of Art: Europe from Prehistory Through Early Christianity ·T·R··· 08:30 AM-10:20 AM Linda Becerril VPA132
34819 ARTS 2B 01 History of Art: Europe During the Middle Ages and the Renaissance ·T·R··· 12:30 PM-02:20 PM Paul Roehl VPA132
00114 ARTS 2C 01 History of Art: Europe from the Baroque Period Through Impressionism ·T·R··· 02:30 PM-04:20 PM Paul Roehl VPA132
00115 ARTS 2D 01 History of Art: Europe and the United States from Post-Impressionism to the Present MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Deborah Pasturel AT120
00116 ARTS 2F 01 History of Art: Multicultural Arts in the United States M·W···· 10:30 AM-12:20 PM Marc Coronado MLC112
00117 ARTS 2F 02 History of Art: Multicultural Arts in the United States M·W···· 12:30 PM-02:20 PM Catie Cadge-Moore VPA132
30296 ARTS 2F 63Z History of Art: Multicultural Arts in the United StatesView Footnote ······· TBA-TBA Catie Cadge-Moore ONLINE OL
31948 ARTS 2F 65Z History of Art: Multicultural Arts in the United StatesView Footnote ······· TBA-TBA Catie Cadge-Moore ONLINE OL
36017 ARTS 2F 66Z History of Art: Multicultural Arts in the United StatesView Footnote ······· TBA-TBA Nancy Olsen ONLINE OL
36019 ARTS 2F 67Z History of Art: Multicultural Arts in the United StatesView Footnote ······· TBA-TBA So Kam Lee ONLINE OL
00119 ARTS 2G 63Z History of Art: Arts of AsiaView Footnote ······· TBA-TBA So Kam Lee ONLINE OL
00121 ARTS 2H 01 History of Art: Native Arts of Mesoamerica and the Andes M·W···· 10:30 AM-12:20 PM Catie Cadge-Moore VPA132
35801 ARTS 3TC 61 Women and Art ·T·R··· 04:30 PM-06:20 PM Natasha Kleit VPA132
30185 ASTR 4 01 Solar System Astronomy MTWRF·· 08:30 AM-09:20 AM Marek Cichanski PLT $0
00187 ASTR 4 02 Solar System Astronomy M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Sherwood Harrington PLT $0
00188 ASTR 4 03 Solar System Astronomy M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Sherwood Harrington PLT $0
00189 ASTR 4 04 Solar System Astronomy ·T····· 01:30 PM-03:45 PM Sherwood Harrington PLT $0
CLAS ···R··· 01:30 PM-03:45 PM FOR1
00190 ASTR 4 05 Solar System Astronomy ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Sherwood Harrington PLT $0
36010 ASTR 4 61 Solar System Astronomy ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Eric Peterson PLT $0
36011 ASTR 4 63Z Solar System AstronomyView Footnote ······· TBA-TBA Marek Cichanski ONLINE $0OL
00193 ASTR 10 61 Stellar Astronomy M·W···· 06:30 PM-08:45 PM Eric Peterson PLT $0
32656 ASTR 15L 01 Astronomy Laboratory M······ 01:30 PM-04:20 PM Marek Cichanski S15 $0
00218 BIOL 6A 01 Form and Function in the Biological WorldView Footnote MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Elizabeth Mcpartlan S34
LAB M·W···· 08:30 AM-11:20 AM SC2108
00220 BIOL 6A 02 Form and Function in the Biological WorldView Footnote MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Elizabeth Mcpartlan S34
LAB ·T·R··· 08:30 AM-11:20 AM SC2108
36109 BIOL 6AH 01H Form and Function in the Biological World - HONORS MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Elizabeth Mcpartlan S34 HN
LAB M·W···· 08:30 AM-11:20 AM SC2108
36110 BIOL 6AH 02H Form and Function in the Biological World - HONORS MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Elizabeth Mcpartlan S34 HN
LAB ·T·R··· 08:30 AM-11:20 AM SC2108
35677 BIOL 6B 01 Cell and Molecular BiologyView Footnote M·W···· 09:30 AM-12:20 PM Simon Kang'a SC2116
CLAS ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM S34
35678 BIOL 6B 02 Cell and Molecular BiologyView Footnote M·W···· 12:30 PM-03:20 PM Simon Kang'a SC2116
CLAS ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM S34
00222 BIOL 6B 03 Cell and Molecular BiologyView Footnote M·W···· 12:30 PM-02:20 PM Brian Mccauley SC1102
LAB ·T·R··· 09:30 AM-12:20 PM SC2118
00223 BIOL 6B 04 Cell and Molecular BiologyView Footnote M·W···· 12:30 PM-02:20 PM Brian Mccauley SC1102
LAB ·T·R··· 01:30 PM-04:20 PM SC2118
00224 BIOL 6B 05 Cell and Molecular BiologyView Footnote ·T·R··· 12:30 PM-02:20 PM Bruce Heyer SC1102
LAB M·W···· 09:30 AM-12:20 PM SC2118
00225 BIOL 6B 06 Cell and Molecular BiologyView Footnote ·T·R··· 12:30 PM-02:20 PM Bruce Heyer SC1102
LAB M·W···· 01:30 PM-04:20 PM SC2118
36097 BIOL 10 01L Introductory Biology ····F·· 11:30 AM-03:20 PM Susmita Sengupta S34
LAB ····F·· 08:30 AM-11:20 AM S52
36098 BIOL 10 02L Introductory Biology ····F·· 11:30 AM-03:20 PM Susmita Sengupta S34
LAB ····F·· 03:30 PM-06:20 PM S52
00229 BIOL 10 03 Introductory Biology M·W···· 09:30 AM-11:20 AM Judy Cuff-Alvarado S34 $L
LAB M······ 11:30 AM-02:20 PM S52
00231 BIOL 10 04 Introductory Biology M·W···· 09:30 AM-11:20 AM Judy Cuff-Alvarado S34 $L
LAB ··W···· 11:30 AM-02:20 PM S52
30930 BIOL 10 05 Introductory Biology ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM Jason Bram MLC103
LAB ·T····· 11:30 AM-02:20 PM S51
30931 BIOL 10 06 Introductory Biology ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM Jason Bram MLC103
LAB ···R··· 11:30 AM-02:20 PM S51
34582 BIOL 10 07 Introductory Biology ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM Gayatri Pal MLC103
LAB ·T····· 01:30 PM-04:20 PM S52
35355 BIOL 10 08 Introductory Biology ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM Gayatri Pal MLC103
LAB ···R··· 01:30 PM-04:20 PM S52
32177 BIOL 10 61 Introductory Biology M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Jason Bram MLC103
LAB M······ 03:30 PM-06:20 PM S51
33798 BIOL 10 62 Introductory Biology M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Jason Bram MLC103
LAB ··W···· 03:30 PM-06:20 PM S51
30354 BIOL 10 63Z Introductory BiologyView Footnote ······· TBA-TBA Eric Pane ONLINE OL
LAB M······ 10:30 AM-01:20 PM S51
34583 BIOL 10 64 Introductory Biology M·W···· 04:30 PM-06:20 PM Vidyodhaya Sundaram SC1102
LAB M······ 06:30 PM-09:20 PM S52
35358 BIOL 10 65 Introductory Biology M·W···· 04:30 PM-06:20 PM Vidyodhaya Sundaram SC1102
LAB ··W···· 06:30 PM-09:20 PM S52
30356 BIOL 10 65Z Introductory BiologyView Footnote ······· TBA-TBA Eric Pane ONLINE OL
LAB ··W···· 10:30 AM-01:20 PM S51
36030 BIOL 10H 05H Introductory Biology - HONORS ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM Jason Bram MLC103 HN
LAB ·T····· 11:30 AM-02:20 PM S51
36031 BIOL 10H 06H Introductory Biology - HONORS ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM Jason Bram MLC103 HN
LAB ···R··· 11:30 AM-02:20 PM S51
36032 BIOL 10H 61H Introductory Biology - HONORS M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Jason Bram MLC103 HN
LAB M······ 03:30 PM-06:20 PM S51
36033 BIOL 10H 62H Introductory Biology - HONORS M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Jason Bram MLC103 HN
LAB ··W···· 03:30 PM-06:20 PM S51
36111 BIOL 10H 63Z Introductory Biology - HONORS ······· TBA-TBA Eric Pane ONLINE OL
LAB M······ 10:30 AM-01:20 PM S51
36112 BIOL 10H 65Z Introductory Biology - HONORS ······· TBA-TBA Eric Pane ONLINE OL
LAB ··W···· 10:30 AM-01:20 PM S51
31890 BIOL 11 01L Human Biology ·····S· 09:30 AM-12:20 PM Ebenezer Morikang SC2106
CLAS ·····S· 12:30 PM-04:20 PM SC1102
35195 BIOL 11 61 Human Biology M·W···· 07:30 PM-09:20 PM Kent Johnson SC1102
LAB M······ 04:30 PM-07:20 PM SC2116
35197 BIOL 11 62 Human Biology M·W···· 07:30 PM-09:20 PM Kent Johnson SC1102
LAB ··W···· 04:30 PM-07:20 PM SC2116
35127 BIOL 11 63Z Human BiologyView Footnote ······· TBA-TBA Guido Bordignon ONLINE OL
LAB M······ 11:30 AM-02:20 PM SC2108
35129 BIOL 11 65Z Human BiologyView Footnote ······· TBA-TBA Guido Bordignon ONLINE OL
LAB ··W···· 11:30 AM-02:20 PM SC2108
35680 BIOL 11 66Z Human BiologyView Footnote ······· TBA-TBA Guido Bordignon ONLINE OL
LAB M······ 02:30 PM-05:20 PM SC2108
36012 BIOL 11 67Z Human BiologyView Footnote ······· TBA-TBA Simon Kang'a ONLINE OL
LAB ·T····· 11:30 AM-02:20 PM SC2108
33799 BIOL 26 01 Introductory MicrobiologyView Footnote ·T·R··· 12:30 PM-02:20 PM Guido Bordignon SC2116
LAB ·T·R··· 09:30 AM-12:20 PM
00246 BIOL 26 61 Introductory MicrobiologyView Footnote M·W···· 04:30 PM-06:20 PM Ann Daniel SC2118
LAB M·W···· 06:30 PM-09:20 PM
35471 BIOL 40C 61 Human Anatomy and PhysiologyView Footnote ·T·R··· 05:30 PM-07:20 PM Lakshmikanta Sengupta SC1102
LAB ·T····· 02:30 PM-05:20 PM SC2106
35472 BIOL 40C 62 Human Anatomy and PhysiologyView Footnote ·T·R··· 05:30 PM-07:20 PM Lakshmikanta Sengupta SC1102
LAB ···R··· 02:30 PM-05:20 PM SC2106
00286 BUS 21 63Z Business and SocietyView Footnote ······· TBA-TBA Byron Lilly ONLINE OL
31726 BUS 56 63Z Human Relations in the WorkplaceView Footnote ······· TBA-TBA Lale Yurtseven ONLINE OL
36099 BUS 56 65Z Human Relations in the WorkplaceView Footnote ······· TBA-TBA Manisha Karia ONLINE OLLQ
33586 CD 10G 01 Child Development (The Early Years) M·W···· 09:30 AM-11:20 AM ROY, JAYANTI G10
00306 CD 10G 02 Child Development (The Early Years) ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM Nellie Vargas CD1-10
00307 CD 10G 03 Child Development (The Early Years) M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Li Sun CD1-10
00308 CD 10G 61L Child Development (The Early Years) ····F·· 06:30 PM-10:20 PM Li Sun CD2-28
30466 CD 10G 63Z Child Development (The Early Years)View Footnote ······· TBA-TBA Ana Leal ONLINE OL
00312 CD 10H 61 Child Growth and Development (Middle Childhood and Adolescence) ·T····· 06:30 PM-10:20 PM Rachel Talamantez CD2-28
30467 CD 10H 63Z Child Growth and Development (Middle Childhood and Adolescence)View Footnote ······· TBA-TBA Ana Leal ONLINE OL
32945 CD 12 01S Child, Family and Community InterrelationshipsView Footnote M·W···· 09:30 AM-11:20 AM Zana Wilkie CD1-10 CS
00316 CD 12 02S Child, Family and Community InterrelationshipsView Footnote ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM Zana Wilkie CD1-10 CS
00317 CD 12 03S Child, Family and Community InterrelationshipsView Footnote ···R··· 01:30 PM-05:20 PM Nellie Vargas CD1-10 CS
00318 CD 12 61L Child, Family and Community Interrelationships ····F·· 06:30 PM-10:20 PM KENNEDY, JULIE G10
35664 CD 61 01L Music and Movement (Developmental Foundations) ·····S· 09:30 AM-12:20 PM KENNEDY, JULIE CD1-10
32273 CD 64 61 Health, Safety, and Nutrition for the Young Child M······ 06:30 PM-10:20 PM Frederick Ferrer CD1-10
32189 CHEM 1A 01 General ChemistryView Footnote M·W·F·· 10:30 AM-11:20 AM STAFF, M S32
LAB M·W···· 07:30 AM-10:20 AM SC2202
32190 CHEM 1A 02 General ChemistryView Footnote M·W·F·· 10:30 AM-11:20 AM STAFF, M S32
LAB M·W···· 11:30 AM-02:20 PM SC2202
32191 CHEM 1A 03 General ChemistryView Footnote ·T·RF·· 10:30 AM-11:20 AM STAFF, M G6
LAB ·T·R··· 07:30 AM-10:20 AM SC2202
32192 CHEM 1A 04 General Chemistry ·T·RF·· 10:30 AM-11:20 AM STAFF, M G6
LAB ·T·R··· 11:30 AM-02:20 PM SC2202
32199 CHEM 1A 61 General ChemistryView Footnote M·W···· 06:00 PM-07:15 PM Billie Lo S56
LAB M·W···· 02:30 PM-05:20 PM LIU, YUE SC2202
32200 CHEM 1A 62 General Chemistry M·W···· 06:00 PM-07:15 PM Billie Lo S56
LAB M·W···· 07:30 PM-10:20 PM SC2202
34846 CHEM 1A 63 General Chemistry ·T·R··· 06:00 PM-07:15 PM Michael Lane S56
LAB ·T·R··· 02:30 PM-05:20 PM SC2202
32201 CHEM 1A 64 General Chemistry ·T·R··· 06:00 PM-07:15 PM Michael Lane S56
LAB ·T·R··· 07:30 PM-10:20 PM SC2202
32202 CHEM 1B 01 General ChemistryView Footnote M·W·F·· 10:30 AM-11:20 AM David Gray S16
LAB M·W···· 07:30 AM-10:20 AM SC2204
32203 CHEM 1B 02 General ChemistryView Footnote M·W·F·· 10:30 AM-11:20 AM David Gray S16
LAB M·W···· 02:30 PM-05:20 PM SC2204
32204 CHEM 1B 03 General ChemistryView Footnote M·W···· 04:30 PM-05:45 PM Christopher Deming G6
LAB M·W···· 11:30 AM-02:20 PM SC2204
32205 CHEM 1B 04 General Chemistry M·W···· 04:30 PM-05:45 PM Christopher Deming G6
LAB ·T·R··· 11:30 AM-02:20 PM SC2204
32689 CHEM 1B 05 General Chemistry ·T·R··· 10:30 AM-11:45 AM Cinzia Muzzi SC1102
LAB ·T·R··· 07:30 AM-10:20 AM SC2204
33751 CHEM 1B 06 General Chemistry ·T·R··· 10:30 AM-11:45 AM Cinzia Muzzi SC1102
LAB ·T·R··· 02:30 PM-05:20 PM SC2204
32206 CHEM 1B 61 General ChemistryView Footnote M·W···· 06:00 PM-07:15 PM John Cihonski SC2204
LAB M·W···· 07:30 PM-10:20 PM
32207 CHEM 1C 01 General Chemistry and Qualitative AnalysisView Footnote M·W·F·· 10:30 AM-11:20 AM Megan Brophy SC1102
LAB M·W···· 07:30 AM-10:20 AM SC2208
32208 CHEM 1C 02 General Chemistry and Qualitative AnalysisView Footnote M·W·F·· 10:30 AM-11:20 AM Megan Brophy SC1102
LAB M·W···· 02:30 PM-05:20 PM SC2208
32222 CHEM 10 01 Introductory ChemistryView Footnote ·T·R··· 02:30 PM-04:20 PM Jessica Rosenthal S32
LAB ·T····· 11:30 AM-02:20 PM SC2208
32223 CHEM 10 02 Introductory ChemistryView Footnote ·T·R··· 02:30 PM-04:20 PM Jessica Rosenthal S32
LAB ···R··· 11:30 AM-02:20 PM SC2208
32224 CHEM 10 03 Introductory Chemistry M·W···· 09:30 AM-11:20 AM MIGICOVSKY, ELIZABETH G6
LAB ··W···· 11:30 AM-02:20 PM SC2210
32213 CHEM 30A 61 Introduction to General, Organic and Biochemistry I ·T·R··· 05:30 PM-07:20 PM Cinzia Muzzi S55
LAB ·T····· 07:30 PM-10:20 PM SC2208
32214 CHEM 30A 62 Introduction to General, Organic and Biochemistry I ·T·R··· 05:30 PM-07:20 PM Cinzia Muzzi S55
LAB ···R··· 07:30 PM-10:20 PM SC2208
34598 CHEM 30B 61 Introduction to General, Organic and Biochemistry II M·W···· 05:30 PM-07:20 PM James Maxwell SC2210
LAB M······ 07:30 PM-10:20 PM
00435 CIS 2 63Z Computers and the Internet in SocietyView Footnote ······· TBA-TBA Valerie Taylor ONLINE $0OL
30389 CLP 70 63Z Self-AssessmentView Footnote ······· TBA-TBA Pauline Wethington ONLINE OL
34896 CLP 70 65Z Self-AssessmentView Footnote ······· TBA-TBA Rob Clem ONLINE $0OL
32617 CLP 70 66Z Self-AssessmentView Footnote ······· TBA-TBA Herminio Hernando ONLINE OL
35376 CLP 70 67Z Self-AssessmentView Footnote ······· TBA-TBA Herminio Hernando ONLINE OL
35817 CLP 70 68Z Self-AssessmentView Footnote ······· TBA-TBA Robert Alexander ONLINE OL
35198 COMM 1 01Y Public SpeakingView Footnote MTWR··· 07:30 AM-08:20 AM Joel Sakakihara L45 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35199 COMM 1 02Y Public SpeakingView Footnote MTWR··· 08:30 AM-09:20 AM Joel Sakakihara L45 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35200 COMM 1 03Y Public SpeakingView Footnote M·W···· 07:30 AM-09:20 AM Cherakah Cunningham L49 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35201 COMM 1 04YD Public SpeakingView Footnote ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM Russell Hong MCC-13 HYLC
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35202 COMM 1 05Y Public SpeakingView Footnote M·W···· 09:30 AM-11:20 AM Shagundeep Kaur L48 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35203 COMM 1 06Y Public SpeakingView Footnote M·W···· 09:30 AM-11:20 AM Alex Kramer L45 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35204 COMM 1 07Y Public SpeakingView Footnote ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM Shagundeep Kaur L43 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35205 COMM 1 08Y Public SpeakingView Footnote ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM Alex Kramer L45 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35864 COMM 1 08YL Public SpeakingView Footnote ·····S· 09:30 AM-01:20 PM Stephanie Anderson L49 $0HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35484 COMM 1 09Y Public SpeakingView Footnote ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM RAIFF, KATHLEEN L43 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35206 COMM 1 09YL Public SpeakingView Footnote ····F·· 09:30 AM-01:20 PM Levy Zamora L49 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35207 COMM 1 11Y Public SpeakingView Footnote M·W···· 10:30 AM-12:20 PM Levy Zamora MLC255 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35208 COMM 1 12Y Public SpeakingView Footnote M·W···· 11:30 AM-01:20 PM Alex Kramer L45 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35209 COMM 1 13Y Public SpeakingView Footnote M·W···· 11:30 AM-01:20 PM Shagundeep Kaur L48 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35210 COMM 1 14Y Public SpeakingView Footnote ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM Alex Kramer L45 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35211 COMM 1 15Y Public SpeakingView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Alex Kramer L45 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35212 COMM 1 16Y Public SpeakingView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:20 PM James Ahern L49 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35213 COMM 1 17Y Public SpeakingView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Peter Lee L43 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35214 COMM 1 18Y Public SpeakingView Footnote M·W···· 02:30 PM-04:20 PM Royce Cano L48 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35215 COMM 1 19Y Public SpeakingView Footnote M·W···· 03:30 PM-05:20 PM James Ahern L49 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35216 COMM 1 20Y Public SpeakingView Footnote ·T·R··· 03:30 PM-05:20 PM Patrick McDonnell L43 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35217 COMM 1 61Y Public SpeakingView Footnote ·T·R··· 04:30 PM-06:20 PM Karl Isacson L45 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35218 COMM 1 62Y Public SpeakingView Footnote ·T·R··· 06:30 PM-08:20 PM Karl Isacson L45 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35219 COMM 1 63Y Public SpeakingView Footnote M······ 06:30 PM-10:20 PM Stephen Hinerman L49 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35969 COMM 1 63Z Public SpeakingView Footnote ······· TBA-TBA Shagundeep Kaur ONLINE OL
35220 COMM 1 64Y Public SpeakingView Footnote ··W···· 06:30 PM-10:20 PM Roxanne Cnudde L49 $0HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35970 COMM 1 65Z Public SpeakingView Footnote ······· TBA-TBA Brandon Gainer ONLINE OL
36102 COMM 1H 05YH Public Speaking - HONORS M·W···· 09:30 AM-11:20 AM Shagundeep Kaur L48 HYHN
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
36103 COMM 1H 07YH Public Speaking - HONORS ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM Shagundeep Kaur L43 HYHN
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
36026 COMM 1H 08YH Public Speaking - HONORS ·····S· 09:30 AM-01:20 PM Stephanie Anderson L49 $0HYHN
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
36104 COMM 1H 13Y Public Speaking - HONORS M·W···· 11:30 AM-01:20 PM Shagundeep Kaur L48 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35300 COMM 7 01 Intercultural Communication M·W···· 08:30 AM-10:20 AM Constance Cole MLC112
35364 COMM 7 03Y Intercultural CommunicationView Footnote ······· TBA-TBA Anu Khanna ONLINE HY
CLAS ··W···· 10:30 AM-12:20 PM MLC109
35302 COMM 7 04 Intercultural Communication ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM Michael Chang MLC112
35305 COMM 7 05 Intercultural Communication M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Michael Chang MCC-10
36100 COMM 7H 03YH Intercultural Communication - HONORS ······· TBA-TBA Anu Khanna ONLINE HYHN
CLAS ··W···· 10:30 AM-12:20 PM MLC109
35221 COMM 8 01Y Argumentation and Critical Inquiry in Oral CommunicationView Footnote M·W···· 11:30 AM-01:20 PM Tina Lim L43 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35222 COMM 8 61Y Argumentation and Critical Inquiry in Oral CommunicationView Footnote ·T·R··· 06:30 PM-08:20 PM Stephanie Anderson L49 $0HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
36024 COMM 8H 61H Argumentation and Critical Inquiry in Oral Communication - HONORS ·T·R··· 06:30 PM-08:20 PM Stephanie Anderson L49 $0HN
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35223 COMM 9 01Y Argumentation: Analysis of Oral and Written CommunicationView Footnote ·T····· 04:00 PM-06:15 PM Brandon Gainer MLC112 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
36120 COMM 9 02Y Argumentation: Analysis of Oral and Written Communication M·W···· 02:30 PM-04:20 PM Brandon Gainer L76 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35225 COMM 9 63Z Argumentation: Analysis of Oral and Written CommunicationView Footnote ······· TBA-TBA Brandon Gainer ONLINE OL
35226 COMM 10 01Y Fundamentals of Oral CommunicationView Footnote M·W···· 07:30 AM-09:20 AM Russell Hong L43 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35227 COMM 10 02Y Fundamentals of Oral CommunicationView Footnote M·W···· 07:30 AM-09:20 AM David Hamilton L48 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35229 COMM 10 04Y Fundamentals of Oral CommunicationView Footnote ·T·R··· 07:30 AM-09:20 AM David Hamilton L49 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35230 COMM 10 05Y Fundamentals of Oral CommunicationView Footnote M·W···· 09:30 AM-11:20 AM Russell Hong L43 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35231 COMM 10 06Y Fundamentals of Oral CommunicationView Footnote ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM RAIFF, KATHLEEN L49 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35232 COMM 10 07Y Fundamentals of Oral CommunicationView Footnote ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM Nick Chivers L48 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35235 COMM 10 10Y Fundamentals of Oral CommunicationView Footnote M·W···· 11:30 AM-01:20 PM Royce Cano L49 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35236 COMM 10 11Y Fundamentals of Oral CommunicationView Footnote ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM Nick Chivers L48 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35237 COMM 10 12Y Fundamentals of Oral CommunicationView Footnote M·W···· 12:30 PM-02:20 PM Russell Hong L76 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35238 COMM 10 13Y Fundamentals of Oral CommunicationView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Anu Khanna L43 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35239 COMM 10 14Y Fundamentals of Oral CommunicationView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Patrick McDonnell L81 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35242 COMM 10 15Y Fundamentals of Oral CommunicationView Footnote ···R··· 04:00 PM-06:15 PM Anu Khanna MLC112 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35243 COMM 10 62Y Fundamentals of Oral CommunicationView Footnote M·W···· 06:30 PM-08:20 PM Anya Iyengar L48 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35246 COMM 15 01Y Critical Decision-Making in GroupsView Footnote M·W···· 09:30 AM-11:20 AM Nick Chivers L49 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35247 COMM 15 61Y Critical Decision-Making in GroupsView Footnote ·T·R··· 04:30 PM-06:20 PM Stephanie Anderson L49 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
36025 COMM 15H 61H Critical Decision-Making in Groups - HONORS ·T·R··· 04:30 PM-06:20 PM Stephanie Anderson L49 HN
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35248 COMM 16 01Y Interpersonal CommunicationView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Nick Chivers L48 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35249 COMM 16 63Z Interpersonal CommunicationView Footnote ······· TBA-TBA Brandon Gainer ONLINE OL
35250 COMM 70 01Y Effective Organizational CommunicationView Footnote ·T·R··· 12:30 PM-02:20 PM Shagundeep Kaur L49 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
32374 DANC 22K 01 Theory and Technique of Ballet IView Footnote M·W···· 09:30 AM-10:45 AM Warren Lucas PE11U
32376 DANC 22L 01 Theory and Technique of Ballet IIView Footnote M·W···· 09:30 AM-10:45 AM Warren Lucas PE11U
33078 DANC 22M 01 Theory and Technique of Ballet IIIView Footnote M·W···· 09:30 AM-10:45 AM Warren Lucas PE11U
32377 DANC 23A 01 Theory and Technique of Contemporary (Modern) Dance IView Footnote M·W···· 11:30 AM-12:45 PM Vernon Gallegos PE11U
32378 DANC 23B 01 Theory and Technique of Contemporary (Modern) Dance IIView Footnote M·W···· 11:30 AM-12:45 PM Vernon Gallegos PE11U
35096 DANC 23C 01 Theory and Technique of Contemporary (Modern) Dance IIIView Footnote M·W···· 11:30 AM-12:45 PM Vernon Gallegos PE11U
34483 DANC 23L 03L Theory and Technique of Hip-Hop I (Popular American Dance)View Footnote ····F·· 09:30 AM-12:20 PM Vernon Gallegos PE11U
33677 DANC 23M 03L Theory and Technique of Hip-Hop II (Popular American Dance II)View Footnote ····F·· 09:30 AM-12:20 PM Vernon Gallegos PE11U
34534 DANC 23N 03L Theory and Technique of Hip-Hop III (Popular American Dance III)View Footnote ····F·· 09:30 AM-12:20 PM Vernon Gallegos PE11U
35812 DANC 25A 01 Theory and Technique of Salsa Dance IView Footnote ·T·R··· 11:30 AM-12:45 PM Vernon Gallegos PE11U
35813 DANC 25B 01 Theory and Technique of Salsa Dance IIView Footnote ·T·R··· 11:30 AM-12:45 PM Vernon Gallegos PE11U
32383 DANC 37A 01 Theory and Technique of Jazz Dance IView Footnote ·T·R··· 09:30 AM-10:45 AM Vernon Gallegos PE11U
32384 DANC 37B 01 Theory and Technique of Jazz Dance IIView Footnote ·T·R··· 09:30 AM-10:45 AM Vernon Gallegos PE11U
33080 DANC 37C 01 Theory and Technique of Jazz Dance IIIView Footnote ·T·R··· 09:30 AM-10:45 AM Vernon Gallegos PE11U
00525 DANC 38A 01 Appreciation of Dance M·W···· 12:30 PM-02:20 PM Warren Lucas A11
32385 DANC 38A 02 Appreciation of Dance ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM Warren Lucas A11
35811 DANC 38A 03 Appreciation of Dance M·W···· 09:30 AM-11:20 AM Vernon Gallegos AT120
35644 ECON 1 01 Principles of Macroeconomics MTWR··· 08:30 AM-09:20 AM Monika Thomas S55
00577 ECON 1 03 Principles of Macroeconomics MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM Ravjeet Singh S55
30358 ECON 1 04 Principles of Macroeconomics MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Ninos Malek S56
31578 ECON 1 05 Principles of Macroeconomics MTWR··· 12:30 PM-01:20 PM Judith West S55
30008 ECON 1 06S Principles of MacroeconomicsView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Monika Thomas S56 CS
00580 ECON 1 07 Principles of Macroeconomics ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Manisha Perera S56
00582 ECON 1 09 Principles of Macroeconomics ·T·R··· 03:30 PM-05:20 PM Ninos Malek L25
35185 ECON 1 61 Principles of Macroeconomics M······ 06:30 PM-10:20 PM John Brady S75
00585 ECON 1 63Z Principles of MacroeconomicsView Footnote ······· TBA-TBA Don Uy-Barreta ONLINE OL
32958 ECON 1 65Z Principles of MacroeconomicsView Footnote ······· TBA-TBA Ravjeet Singh ONLINE OL
36068 ECON 1H 01H Principles of Macroeconomics - HONORS MTWR··· 08:30 AM-09:20 AM Monika Thomas S55 HN
36076 ECON 1H 03H Principles of Macroeconomics - HONORS MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM Ravjeet Singh S55 HN
36074 ECON 1H 05H Principles of Macroeconomics - HONORS MTWR··· 12:30 PM-01:20 PM Judith West S55 HN
36067 ECON 1H 06SH Principles of Macroeconomics - HONORS M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Monika Thomas S56 CSHN
00593 ECON 2 04 Principles of Microeconomics MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM Ninos Malek S56
00594 ECON 2 05 Principles of Microeconomics MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Judith West S55
00595 ECON 2 06 Principles of Microeconomics MTWR··· 12:30 PM-01:20 PM Monika Thomas S56
00596 ECON 2 07 Principles of Microeconomics M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Ravjeet Singh S55
00597 ECON 2 08 Principles of Microeconomics ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Ravjeet Singh S55
00598 ECON 2 09 Principles of Microeconomics ·T·R··· 03:30 PM-05:20 PM Stephen Zill S56
00599 ECON 2 09L Principles of Microeconomics ·····S· 09:30 AM-01:20 PM Abdullahi Koshin ADM119
00600 ECON 2 61 Principles of Microeconomics ··W···· 06:30 PM-10:20 PM Stephen Blohm S55 $0
00603 ECON 2 63Z Principles of MicroeconomicsView Footnote ······· TBA-TBA Triyakshana Seshadri ONLINE OL
33509 ECON 2 65Z Principles of MicroeconomicsView Footnote ······· TBA-TBA Don Uy-Barreta ONLINE OL
34931 ECON 2 66Z Principles of MicroeconomicsView Footnote ······· TBA-TBA Monika Thomas ONLINE OL
36073 ECON 2H 05H Principles of Microeconomics - HONORS MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Judith West S55 HN
36066 ECON 2H 06H Principles of Microeconomics - HONORS MTWR··· 12:30 PM-01:20 PM Monika Thomas S56 HN
36077 ECON 2H 08H Principles of Microeconomics - HONORS ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Ravjeet Singh S55 HN
36075 ECON 2H 09H Principles of Microeconomics - HONORS ·T·R··· 03:30 PM-05:20 PM Stephen Zill S56 HN
34329 ECON 4 01 Economics of Public Issues ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Ninos Malek L26
35339 ELIT 8 01 Children's Literature ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Judy Hubbard MLC260
30223 ELIT 10 01 Introduction to Fiction M·W···· 10:30 AM-12:20 PM Steve Howland L81
35324 ELIT 10 02 Introduction to Fiction M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Brian Malone MLC109
36105 ELIT 10H 02H Introduction to Fiction - HONORS M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Brian Malone MLC109 HN
00617 ELIT 11 01 Introduction to Poetry ·T·R··· 10:30 AM-12:20 PM Dave Denny MQ-3
33809 ELIT 21 01 Women in Literature M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Roseanne Quinn MLC270
31211 ELIT 24 01 Asian Pacific American Literature ·T·R··· 10:30 AM-12:20 PM Sherwin Mendoza MLC109
35946 ELIT 39 63Z Contemporary LiteratureView Footnote ······· TBA-TBA Kim Palmore ONLINE OL
00626 ELIT 46B 01 Major British Writers (Neo-Classical and Romantic) M·W···· 10:30 AM-12:20 PM Julie Pesano MQ-2A
36080 ELIT 46BH 01H Major British Writers (Neo-Classical and Romantic) - HONORS M·W···· 10:30 AM-12:20 PM Julie Pesano MQ-2A HN
00628 ELIT 48B 01 Major American Writers (The Advent of Realism, 1865-1914) MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Lydia Hearn MLC260 $0
36084 ELIT 48BH 01H Major American Writers (The Advent of Realism, 1865-1914) - HONORS MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Lydia Hearn MLC260 $0HN
00526 ES 1 01 Introduction to Environmental StudiesView Footnote M·W···· 09:30 AM-11:20 AM William Roeder KC115 $0
35304 ES 1 02 Introduction to Environmental StudiesView Footnote ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM Jeff Staudinger KC113
00530 ES 1 03 Introduction to Environmental StudiesView Footnote M·W···· 10:30 AM-12:20 PM Miriam Martin KC112
35705 ES 1 04 Introduction to Environmental StudiesView Footnote M·W···· 12:30 PM-02:20 PM Miriam Martin KC112
30360 ES 1 63Z Introduction to Environmental StudiesView Footnote ······· TBA-TBA William Roeder ONLINE $0OL
35693 ES 1 65Z Introduction to Environmental StudiesView Footnote ······· TBA-TBA Alicia De Toro ONLINE OL
35703 ES 1 66Z Introduction to Environmental StudiesView Footnote ······· TBA-TBA Ronald Wheelehan ONLINE OLLQ
35691 ES 1 67Z Introduction to Environmental StudiesView Footnote ······· TBA-TBA Jana Sanders ONLINE OL
35708 ES 1 68Z Introduction to Environmental StudiesView Footnote ······· TBA-TBA William Roeder ONLINE $0OL
36021 ES 1 69Z Introduction to Environmental StudiesView Footnote ······· TBA-TBA Mary Poffenroth ONLINE $0OL
00538 ES 2 01 Humans, the Environment, and SustainabilityView Footnote ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM Alicia De Toro KC112
35694 ES 3 01 Imagery of the EnvironmentView Footnote ·T·R··· 12:30 PM-02:20 PM Lynn Thorensen KC239
32477 ES 3 63Z Imagery of the EnvironmentView Footnote ······· TBA-TBA Lynn Thorensen ONLINE OL
35704 ES 4 01 Energy, the Environment, and SocietyView Footnote M·W···· 11:30 AM-02:30 PM William Roeder KC115 $0LQ
35701 ESCI 1 01 Environmental ScienceView Footnote ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM Alicia De Toro KC112
00633 ESCI 1 02 Environmental ScienceView Footnote ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM Ryan Phillips KC115
30386 ESCI 1 03 Environmental ScienceView Footnote M·W···· 11:30 AM-01:20 PM Adrienne Frisbee KC113
32992 ESCI 1 04 Environmental ScienceView Footnote ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM Helian Ratsirarson KC113 $L
31695 ESCI 1 05 Environmental ScienceView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Adrienne Frisbee KC113
32983 ESCI 1 06 Environmental ScienceView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Helian Ratsirarson KC113 $L
33011 ESCI 1 61 Environmental ScienceView Footnote ·T·R··· 03:30 PM-05:20 PM Helian Ratsirarson KC113 $L
33829 ESCI 1 63Z Environmental ScienceView Footnote ······· TBA-TBA Valerie Greene ONLINE $0OL
34387 ESCI 1 65Z Environmental ScienceView Footnote ······· TBA-TBA Valerie Greene ONLINE $0OL
35695 ESCI 1 66Z Environmental ScienceView Footnote ······· TBA-TBA Mary Poffenroth ONLINE $0OL
35699 ESCI 1 67Z Environmental ScienceView Footnote ······· TBA-TBA Jana Sanders ONLINE OL
35697 ESCI 1 68Z Environmental ScienceView Footnote ······· TBA-TBA Mary Poffenroth ONLINE $0OL
35700 ESCI 1 69Z Environmental ScienceView Footnote ······· TBA-TBA Jana Sanders ONLINE OL
35698 ESCI 1 70Z Environmental ScienceView Footnote ······· TBA-TBA Mary Poffenroth ONLINE $0OL
30945 ESCI 1L 01 Environmental Science LaboratoryView Footnote M······ 09:30 AM-12:20 PM Alicia De Toro KC120
30387 ESCI 1L 02 Environmental Science LaboratoryView Footnote ··W···· 08:30 AM-11:20 AM Ryan Phillips KC120
30388 ESCI 1L 03 Environmental Science LaboratoryView Footnote ·T····· 12:30 PM-03:20 PM Joshua McCluskey KC120
32637 ESCI 1L 04 Environmental Science LaboratoryView Footnote M······ 12:30 PM-03:20 PM Joshua McCluskey KC120
33818 ESCI 1L 05 Environmental Science LaboratoryView Footnote ··W···· 11:30 AM-02:20 PM Joshua McCluskey KC120
00635 ESCI 19 01 Environmental BiologyView Footnote ·T·R··· 12:30 PM-02:20 PM Valerie Greene KC115 $L
LAB ·T····· 09:30 AM-12:20 PM KC120
00643 ESCI 19 02 Environmental BiologyView Footnote ·T·R··· 12:30 PM-02:20 PM Valerie Greene KC115 $L
LAB ···R··· 09:30 AM-12:20 PM KC120
30472 ESL 5 01YL Advanced Composition and ReadingView Footnote ····F·· 09:30 AM-11:45 AM Iva Tracey L21 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
00656 ESL 5 02 Advanced Composition and Reading ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Clara Lam L34
35517 ESL 5 02LY Advanced Composition and ReadingView Footnote ····F·· 12:30 PM-02:45 PM Ann Thistlethwaite L34 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
31750 ESL 5 61 Advanced Composition and Reading M·W···· 06:30 PM-08:45 PM Christopher Bankston L35
33957 EWRT 1A 00PYD Composition and ReadingView Footnote M·W···· 10:30 AM-12:20 PM Lydia Hearn L36 $LHYLC
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
00746 EWRT 1A 00RYD Composition and ReadingView Footnote M·W···· 08:30 AM-10:20 AM Jamie Joseph L75 HYLC
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35963 EWRT 1A 01FY Composition and ReadingView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Jill Quigley L75
33813 EWRT 1A 01UM Composition and ReadingView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Julie Wilson MQ-2A
35950 EWRT 1A 01YD Composition and ReadingView Footnote M·W···· 08:30 AM-10:20 AM Kim Palmore L63 $LHYLC
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35952 EWRT 1A 02D Composition and ReadingView Footnote M·W···· 10:00 AM-12:15 PM Becky Roberts L62 LC
32488 EWRT 1A 02FY Composition and ReadingView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Jamie Joseph MQ-3
00747 EWRT 1A 02YS Composition and ReadingView Footnote M·W·F·· 09:30 AM-10:20 AM Alex Giardino MQ-2A HYCS
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35954 EWRT 1A 03D Composition and ReadingView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Julie Sartwell L62 LC
00748 EWRT 1A 03YS Composition and ReadingView Footnote M·W·F·· 10:30 AM-11:20 AM Alex Giardino MLC113 HYCS
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35956 EWRT 1A 04D Composition and ReadingView Footnote M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Kristin Agius L62 LC
00750 EWRT 1A 04YS Composition and ReadingView Footnote M·W·F·· 11:30 AM-12:20 PM Alex Giardino L73A HYCS
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35949 EWRT 1A 05D Composition and ReadingView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Kristin Skager MCC-13 LC
00751 EWRT 1A 05Y Composition and ReadingView Footnote ··W···· 04:00 PM-06:15 PM Marc Coronado L36 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
30080 EWRT 1A 06 Composition and Reading M·W···· 07:30 AM-09:45 AM Sergio Rizzo L82
35962 EWRT 1A 06D Composition and Reading M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Vivian Bejarin L63 LC
00752 EWRT 1A 07 Composition and Reading ·T·R··· 07:30 AM-09:45 AM Maryalice Bonilla L64
00754 EWRT 1A 08 Composition and Reading MTWRF·· 08:30 AM-09:20 AM Richard Ferrie G9
32486 EWRT 1A 09 Composition and Reading ·T·R··· 08:30 AM-10:45 AM STAFF, M L46
00755 EWRT 1A 10 Composition and Reading MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM Anne Argyriou L73A
35966 EWRT 1A 11 Composition and Reading M·W···· 10:00 AM-12:15 PM Sarah Lisha SEM2
00757 EWRT 1A 12 Composition and ReadingView Footnote M·W···· 10:00 AM-12:15 PM Luis Limcolioc G9 $0
00758 EWRT 1A 13 Composition and Reading M·W···· 10:00 AM-12:15 PM Ryan Dickson S49
00756 EWRT 1A 14 Composition and Reading M·W···· 10:00 AM-12:15 PM Amy Leonard S72
33941 EWRT 1A 15 Composition and Reading ·T·R··· 10:00 AM-12:15 PM Sarah Lisha L36
33198 EWRT 1A 16 Composition and Reading ·T·R··· 10:00 AM-12:15 PM Tim Shively SEM2
00762 EWRT 1A 17 Composition and ReadingView Footnote ·T·R··· 10:00 AM-12:15 PM Maryalice Bonilla L64
00763 EWRT 1A 18 Composition and Reading ·T·R··· 10:00 AM-12:15 PM John Gravener G9
30230 EWRT 1A 19 Composition and Reading MTWRF·· 10:30 AM-11:20 AM Jesus Quintero L76
00770 EWRT 1A 20 Composition and Reading M·W···· 11:00 AM-01:15 PM Elliott Cragen CHC
00745 EWRT 1A 21 Composition and Reading ·T·R··· 11:00 AM-01:15 PM Verna Dayharsh L46
00773 EWRT 1A 22 Composition and Reading MTWRF·· 11:30 AM-12:20 PM Jesus Quintero L73
31031 EWRT 1A 23 Composition and ReadingView Footnote MTWRF·· 12:30 PM-01:20 PM Sherwin Mendoza L36
31189 EWRT 1A 24 Composition and Reading M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Becky Roberts L36
31135 EWRT 1A 25 Composition and Reading M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Luis Limcolioc S72 $0
31825 EWRT 1A 26 Composition and Reading ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Amy Leonard L46
00749 EWRT 1A 27 Composition and Reading ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Jennifer Roscher L82
35326 EWRT 1A 28 Composition and Reading ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Anne Marie Waldsmith S72
30231 EWRT 1A 29 Composition and Reading M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Lauren Gordon L46
35947 EWRT 1A 30 Composition and Reading ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Judy Hubbard L36
35948 EWRT 1A 31 Composition and Reading ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Adam Sandel L46
36142 EWRT 1A 32 Composition and Reading M·W···· 11:00 AM-01:15 PM STAFF, M MQ-3
00771 EWRT 1A 63 Composition and Reading M·W···· 06:30 PM-08:45 PM Anthony Delaney L46
31914 EWRT 1A 63Z Composition and ReadingView Footnote ······· TBA-TBA Rebecca Board Liljenstolpe ONLINE OL
31966 EWRT 1A 64 Composition and Reading ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Rebecca Board Liljenstolpe L46
31374 EWRT 1A 65Z Composition and ReadingView Footnote ······· TBA-TBA Sarah Lisha ONLINE OL
36141 EWRT 1A 66Z Composition and ReadingView Footnote ······· TBA-TBA STAFF, M ONLINE OL
31973 EWRT 1A 71Z Composition and ReadingView Footnote ······· TBA-TBA Jamie Joseph ONLINE OL
30397 EWRT 1A 72Z Composition and ReadingView Footnote ······· TBA-TBA Yeganeh Modirzadeh ONLINE $LOL
35327 EWRT 1A 73Z Composition and ReadingView Footnote ······· TBA-TBA Laura Orella ONLINE $LOL
35617 EWRT 1A 74Z Composition and ReadingView Footnote ······· TBA-TBA STAFF, M ONLINE OLLQ
36136 EWRT 1A 75Z Composition and ReadingView Footnote ······· TBA-TBA STAFF, M ONLINE OL
36113 EWRT 1AH 00PYD Composition and Reading - HONORS M·W···· 10:30 AM-12:20 PM Lydia Hearn L36 $LHYLC
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
34883 EWRT 1B 01Y Reading, Writing and ResearchView Footnote ·T····· 01:30 PM-03:45 PM Ken Weisner L45 $0HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
00779 EWRT 1B 02 Reading, Writing and Research ·T·R··· 10:00 AM-12:15 PM Anne Marie Waldsmith S49
00786 EWRT 1B 03 Reading, Writing and Research M·W···· 11:00 AM-01:15 PM Jill Quigley L46
31759 EWRT 1B 04 Reading, Writing and Research M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Jennifer Penkethman S49
00800 EWRT 1B 63Z Reading, Writing and ResearchView Footnote ······· TBA-TBA Luis Limcolioc ONLINE $LOL
00802 EWRT 1B 65Z Reading, Writing and ResearchView Footnote ······· TBA-TBA Lydia Hearn ONLINE $LOL
00788 EWRT 1B 66Z Reading, Writing and ResearchView Footnote ······· TBA-TBA Anthony Delaney ONLINE OL
36081 EWRT 1BH 03H Reading, Writing and Research - HONORS M·W···· 11:00 AM-01:15 PM Jill Quigley L46 HN
00810 EWRT 2 01Y Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote ···R··· 07:30 AM-09:45 AM Mary Cudahy LCW13 $LHY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
00809 EWRT 2 02YS Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote M·W·F·· 08:30 AM-09:20 AM Alex Giardino L36 HYCS
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35587 EWRT 2 03FY Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Francesca Caparas MLC270
31122 EWRT 2 03Y Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote ·T·R··· 08:30 AM-10:20 AM Laura Orella L66 $LHY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
33958 EWRT 2 05Y Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote ··W···· 12:30 PM-02:45 PM Yeganeh Modirzadeh MQ-2 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
34019 EWRT 2 06Y Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote ·T····· 01:30 PM-03:45 PM Deborah Garfinkle MQ-3 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
00813 EWRT 2 07Y Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote ···R··· 01:30 PM-03:45 PM Anna Lewis L45 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
30541 EWRT 2 09Y Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote ·T····· 04:00 PM-06:15 PM Ruth Trimble G9 $LHY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
00816 EWRT 2 10 Critical Reading, Writing and Thinking M·W···· 07:30 AM-09:45 AM Raymond Brennan SEM2 $L
00822 EWRT 2 11 Critical Reading, Writing and Thinking ·T·R··· 07:30 AM-09:45 AM Jimmie Wilson SEM2
35328 EWRT 2 12 Critical Reading, Writing and Thinking M·W···· 08:30 AM-10:45 AM Diane Furlan L46
00821 EWRT 2 13 Critical Reading, Writing and Thinking MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM Diana Fleming L73
36020 EWRT 2 14D Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote M·W···· 09:30 AM-11:45 AM Brian Malone MCC-13 LC
00824 EWRT 2 15 Critical Reading, Writing and Thinking M·W···· 10:00 AM-12:15 PM Maryalice Bonilla L64 $0
00825 EWRT 2 16 Critical Reading, Writing and Thinking M·W···· 10:00 AM-12:15 PM Husne Jahan L47
30436 EWRT 2 17 Critical Reading, Writing and Thinking M·W···· 10:00 AM-12:15 PM Raymond Brennan LCW13 $L
30240 EWRT 2 18 Critical Reading, Writing and Thinking ·T·R··· 10:00 AM-12:15 PM Azin Arefi Anbarani LCW13
32700 EWRT 2 20 Critical Reading, Writing and Thinking M·W···· 11:00 AM-01:15 PM Diane Furlan L83
32701 EWRT 2 21 Critical Reading, Writing and Thinking ·T·R··· 12:30 PM-02:45 PM Laura Martin L42
33200 EWRT 2 22 Critical Reading, Writing and Thinking M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Brian Smith L46 $L
34615 EWRT 2 23 Critical Reading, Writing and Thinking M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Dave Denny L82 $L
34616 EWRT 2 24 Critical Reading, Writing and Thinking M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Ken Weisner SEM2
34857 EWRT 2 25 Critical Reading, Writing and Thinking ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Julie Morfee L63
34884 EWRT 2 26 Critical Reading, Writing and Thinking M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Charles Gray L82
34064 EWRT 2 27 Critical Reading, Writing and Thinking ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Jennifer Penkethman L82
35984 EWRT 2 28 Critical Reading, Writing and Thinking MTWRF·· 10:30 AM-11:20 AM Diana Fleming MQ-2
36119 EWRT 2 29 Critical Reading, Writing and Thinking M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Brian Smith G9
36086 EWRT 2 29Y Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote ·T·R··· 10:30 AM-12:20 PM Randie Wann MQ-2A $LHY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
36132 EWRT 2 30 Critical Reading, Writing and Thinking ·T·R··· 10:00 AM-12:15 PM Vivian Bejarin L47
00827 EWRT 2 61Y Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote ··W···· 06:30 PM-08:45 PM Mary Cudahy L82 $LHY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
33201 EWRT 2 62 Critical Reading, Writing and Thinking ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Laura Martin L82
00831 EWRT 2 63Z Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote ······· TBA-TBA Amy Leonard ONLINE OL
31121 EWRT 2 65Z Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote ······· TBA-TBA Alan Simes ONLINE OL
00830 EWRT 2 66Z Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote ······· TBA-TBA Alan Simes ONLINE OL
00828 EWRT 2 67Z Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote ······· TBA-TBA Steve Howland ONLINE OL
31964 EWRT 2 68Z Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote ······· TBA-TBA Francesca Caparas ONLINE OL
32505 EWRT 2 69Z Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote ······· TBA-TBA Luis Limcolioc ONLINE $0OL
34065 EWRT 2 70Z Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote ······· TBA-TBA Jonah Hoyle ONLINE OL
34072 EWRT 2 71Z Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote ······· TBA-TBA Ken Weisner ONLINE OL
35330 EWRT 2 72Z Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote ······· TBA-TBA Deborah Garfinkle ONLINE OL
35516 EWRT 2 73Z Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote ······· TBA-TBA Charles Gray ONLINE OL
35610 EWRT 2 74Z Critical Reading, Writing and ThinkingView Footnote ······· TBA-TBA STAFF, M ONLINE OLLQ
36108 EWRT 2H 22H Critical Reading, Writing and Thinking - HONORS M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Brian Smith L46 $LHN
00832 EWRT 30 01Y Introduction to Creative WritingView Footnote M·W···· 10:30 AM-12:20 PM Kim Palmore L75 $0HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
00881 F/TV 1 01 Introduction to Cinematic Arts ···R··· 12:30 PM-04:20 PM Glenn Lovell AT120
00884 F/TV 1 02L Introduction to Cinematic Arts ····F·· 01:30 PM-05:20 PM Susan Tavernetti AT120
00885 F/TV 1 61 Introduction to Cinematic Arts ··W···· 05:30 PM-09:20 PM Sara Vizcarrondo AT120
36063 F/TV 1H 02LH Introduction to Cinematic Arts - HONORS ····F·· 01:30 PM-05:20 PM Susan Tavernetti AT120 HN
00889 F/TV 2B 01 History of Cinema (1950-Present) M······ 12:30 PM-04:20 PM Susan Tavernetti AT120
36064 F/TV 2BH 01H History of Cinema (1950-Present) - HONORS M······ 12:30 PM-04:20 PM Susan Tavernetti AT120 HN
30949 F/TV 2C 01L Contemporary World CinemaView Footnote ····F·· 09:30 AM-01:20 PM Susan Tavernetti AT120
36065 F/TV 2CH 01LH Contemporary World Cinema - HONORS ····F·· 09:30 AM-01:20 PM Susan Tavernetti AT120 HN
00890 F/TV 10 63Z Introduction to Electronic MediaView Footnote ······· TBA-TBA Aimee Gillette ONLINE OL
35968 FREN 1 01 Elementary French (First Quarter) MTWR··· 12:30 PM-01:35 PM Loubna Hafid L28
00931 FREN 2 61 Elementary French (Second Quarter) ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM STAFF, M L61
00939 GEO 1 01 Physical Geography MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Purba Fernandez L23
00941 GEO 1 02 Physical Geography MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM Purba Fernandez L23
34215 GEO 1 03 Physical Geography M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Keith Ducote L23
33324 GEO 1 63Z Physical GeographyView Footnote ······· TBA-TBA Kerry Rohrmeier ONLINE OL
32275 GEO 4 01 Cultural Geography ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Purba Fernandez L23
34212 GEO 10 01 World Regional Geography MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Sohini Dutt L23
34934 GEO 10 02 World Regional Geography MTWR··· 12:30 PM-01:20 PM Sohini Dutt L23
34214 GEO 10 63Z World Regional GeographyView Footnote ······· TBA-TBA Eileen Pena ONLINE OL
00949 GEOL 10 01 Introductory Geology ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM Chris Dileonardo MLC105
LAB ·T····· 01:30 PM-04:20 PM S15
35580 GEOL 10 02 Introductory Geology ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM Chris Dileonardo MLC105
LAB ···R··· 01:30 PM-04:20 PM S15
30345 GEOL 10 62 Introductory Geology ·T·R··· 06:00 PM-07:50 PM Chris Dileonardo S15
LAB ·T·R··· 08:00 PM-09:15 PM
31669 GEOL 20 63Z General OceanographyView Footnote ······· TBA-TBA Chris Dileonardo ONLINE OL
34603 GEOL 20 65Z General OceanographyView Footnote ······· TBA-TBA Chris Dileonardo ONLINE OL
34333 GERM 1 62 Elementary German (First Quarter) M·W···· 06:30 PM-08:45 PM Larissa Chiriaeva L61
33858 GERM 2 01 Elementary German (Second Quarter) ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Maike Ahrends L64
34945 HIST 3A 01 World History from Prehistory to 750 CE MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Mylinh Pham L26
35666 HIST 3A 02 World History from Prehistory to 750 CE M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Rashi Jackman MLC110
32966 HIST 3A 63Z World History from Prehistory to 750 CEView Footnote ······· TBA-TBA Margaret Stevens ONLINE OL
34313 HIST 3B 01 World History from 750 CE to 1750 CE ·T·R··· 03:30 PM-05:20 PM Christopher Jackson S75
34953 HIST 3C 02 World History from 1750 CE to the Present M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Christopher Jackson CHC
34311 HIST 3C 63Z World History from 1750 CE to the PresentView Footnote ······· TBA-TBA Margaret Stevens ONLINE OL
34939 HIST 6A 01 History of Western Civilization MTWR··· 08:30 AM-09:20 AM Ben Kline FOR4
35667 HIST 6A 02 History of Western Civilization MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Ben Kline L72
34942 HIST 6B 01 History of Western Civilization MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Ben Kline L72
34943 HIST 6C 01 History of Western Civilization MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM Ben Kline FOR1
35668 HIST 10 01 History of California MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Carlos Mujal S75
35669 HIST 17A 01 History of the United States to Early National Era MTWR··· 07:30 AM-08:20 AM Mylinh Pham L72
34946 HIST 17A 02 History of the United States to Early National Era MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM Carol Cini L26
35671 HIST 17A 03 History of the United States to Early National Era MTWR··· 12:30 PM-01:20 PM Carol Cini L26
35816 HIST 17A 04 History of the United States to Early National Era ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Christopher Jackson S75
00980 HIST 17A 05 History of the United States to Early National Era M·W···· 03:30 PM-05:20 PM Carol Cini L26
36040 HIST 17AH 02H History of the United States to Early National Era - HONORS MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM Carol Cini L26 HN
36041 HIST 17AH 03H History of the United States to Early National Era - HONORS MTWR··· 12:30 PM-01:20 PM Carol Cini L26 HN
36039 HIST 17AH 05H History of the United States to Early National Era - HONORS M·W···· 03:30 PM-05:20 PM Carol Cini L26 HN
34951 HIST 17B 01 History of the United States from 1800 to 1900 MTWR··· 08:30 AM-09:20 AM Carlos Mujal L72
34321 HIST 17B 02 History of the United States from 1800 to 1900 M·W···· 03:30 PM-05:20 PM Raeann Ramsey L72
35081 HIST 17B 03L History of the United States from 1800 to 1900 ····F·· 03:30 PM-07:20 PM Greg Knittel FOR1
35815 HIST 17B 63Z History of the United States from 1800 to 1900View Footnote ······· TBA-TBA Carlos Mujal ONLINE OL
35670 HIST 17C 01L History of the United States from 1900 to the Present ····F·· 09:30 AM-01:20 PM Alexander Gerould ADM101
34318 HIST 17C 02 History of the United States from 1900 to the Present MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Carlos Mujal S75
35673 HIST 17C 03 History of the United States from 1900 to the Present ·T·R··· 03:30 PM-05:20 PM Carol Cini L26
34325 HIST 17C 05 History of the United States from 1900 to the Present ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Anne Hickling CHC
34952 HIST 17C 61 History of the United States from 1900 to the Present M·W···· 06:30 PM-08:20 PM Hai Nguyen L26
34316 HIST 17C 63Z History of the United States from 1900 to the PresentView Footnote ······· TBA-TBA Carlos Mujal ONLINE OL
36042 HIST 17CH 03H History of the United States from 1900 to the Present - HONORS ·T·R··· 03:30 PM-05:20 PM Carol Cini L26 HN
33230 HIST 18A 63Z African American History to 1865View Footnote ······· TBA-TBA Julie Lewis ONLINE OL
35971 HIST 19B 01 History of Asian Civilization: China and Japan (19th - 21st Centuries) ····F·· 09:30 AM-01:20 PM Soo Choi MCC-10
01005 HLTH 21 63Z Contemporary Health ConcernsView Footnote ······· TBA-TBA Barbara Liechty ONLINE OL
35479 HLTH 21 66Z Contemporary Health ConcernsView Footnote ······· TBA-TBA Barbara Liechty ONLINE OL
31206 HNDI 2 01 Elementary Hindi (Second Quarter) ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Nilu Gupta L32
35068 HUMA 10 01UM Human SexualityView Footnote ·T·R··· 10:30 AM-12:20 PM Robert Alexander MLC260
35720 HUMA 10 02 Human Sexuality MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Kevin Glapion MLC109 $L
01046 HUMA 10 05 Human Sexuality MTWR··· 12:30 PM-01:20 PM Kevin Glapion MLC260 $L
35721 HUMA 10 61 Human SexualityView Footnote ·T····· 04:00 PM-07:50 PM JACKLER, FRANCES MCC-10 $L
32579 HUMA 10 63Z Human SexualityView Footnote ······· TBA-TBA Natasha Joplin ONLINE $LOL
35285 HUMA 10 65Z Human SexualityView Footnote ······· TBA-TBA Natasha Joplin ONLINE $LOL
35375 HUMA 10 66Z Human SexualityView Footnote ······· TBA-TBA Herminio Hernando ONLINE $LOL
36082 HUMA 10H 61H Human Sexuality - HONORS ·T····· 04:00 PM-07:50 PM JACKLER, FRANCES MCC-10 $LHN
01053 HUMA 20 01Y Life Skills for Higher EducationView Footnote M······ 09:30 AM-11:20 AM Melinda Hughes MLC103 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
33865 HUMA 20 63Z Life Skills for Higher EducationView Footnote ······· TBA-TBA Pauline Wethington ONLINE OL
35722 HUMA 30 10Y Understanding and Managing StressView Footnote ····F·· 09:30 AM-11:20 AM KD Huynh MLC109 HY
CLAS ······· TBA-TBA ONLINE
35837 HUMA 30 11Y Understanding and Managing StressView Footnote ·T····· 11:30 AM-01:20 PM Monica Nolasco MLC270 HY
CLAS ······· TBA-TBA ONLINE
35836 HUMA 30 63Z Understanding and Managing StressView Footnote ······· TBA-TBA Pauline Wethington ONLINE OL
01055 HUMI 1 01 Creative Minds MTWR··· 08:30 AM-09:20 AM Apryl Berney ADM101
31584 HUMI 1 02 Creative Minds MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Lori Clinchard ADM101
34216 HUMI 1 03 Creative Minds M·W···· 09:30 AM-11:20 AM Andrew Wood G4
32276 HUMI 1 04 Creative Minds ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM Andrew Wood G4
30755 HUMI 1 05 Creative Minds MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM Lori Clinchard ADM101
34218 HUMI 1 06 Creative Minds MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Sal Breiter ADM101 $L
30111 HUMI 1 07 Creative Minds MTWR··· 12:30 PM-01:20 PM Sal Breiter ADM101 $L
01057 HUMI 1 08 Creative Minds M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Janet Shaw G4 $L
35646 HUMI 1 09 Creative Minds M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Alysia Rueda ADM101
32919 HUMI 1 10 Creative Minds ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Sal Breiter ADM101 $L
33524 HUMI 1 11 Creative Minds M·W···· 03:30 PM-05:20 PM Alysia Rueda G4
01058 HUMI 1 12 Creative Minds ·T·R··· 03:30 PM-05:20 PM Daniel Elkan ECOT-1
31586 HUMI 1 13L Creative Minds ····F·· 09:30 AM-01:20 PM Barbara Hoffman G4
32606 HUMI 1 14L Creative Minds ····F·· 01:30 PM-05:20 PM Rashi Jackman G4
32552 HUMI 1 63Z Creative MindsView Footnote ······· TBA-TBA Barbara Hoffman ONLINE OL
34927 HUMI 1 65Z Creative MindsView Footnote ······· TBA-TBA Daniel Elkan ONLINE OL
36045 HUMI 1H 02H Creative Minds - HONORS MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Lori Clinchard ADM101 HN
36044 HUMI 1H 05H Creative Minds - HONORS MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM Lori Clinchard ADM101 HN
01062 HUMI 6 01 Popular Culture MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Apryl Berney CHC
30756 HUMI 6 02 Popular Culture M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Raeann Ramsey ECOT-1
34764 HUMI 7 63Z The Arts and the Human SpiritView Footnote ······· TBA-TBA Lori Clinchard ONLINE OL
35645 HUMI 9 02 Introduction to Comparative Religion ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Carl Jech G4
36138 HUMI 9 02M Introduction to Comparative ReligionView Footnote ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM Lori Clinchard L63
30114 HUMI 9 63Z Introduction to Comparative ReligionView Footnote ······· TBA-TBA Javier Galindo ONLINE OL
36139 HUMI 9H 02MH Introduction to Comparative Religion - HONORS ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM Lori Clinchard L63 HN
01077 HUMI 16 63Z Arts, Ideas and ValuesView Footnote ······· TBA-TBA Leslie Berry ONLINE OL
01095 ICS 4 01 Race, Ethnicity and Inequality M·W···· 11:30 AM-01:20 PM Mae Lee MLC113
35977 ICS 4 01FY Race, Ethnicity and InequalityView Footnote ·T·R··· 10:30 AM-12:20 PM Juan Gamboa MLC113
01096 ICS 4 02 Race, Ethnicity and Inequality ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Mae Lee MLC112
35978 ICS 4 02FY Race, Ethnicity and InequalityView Footnote ·T·R··· 10:30 AM-12:20 PM Juan Gamboa MLC113
35973 ICS 4 63Z Race, Ethnicity and InequalityView Footnote ······· TBA-TBA Veronica Neal ONLINE OL
35974 ICS 4 65Z Race, Ethnicity and InequalityView Footnote ······· TBA-TBA Veronica Neal ONLINE OL
01097 ICS 5 01 History of Art: Multicultural Arts in the United States M·W···· 10:30 AM-12:20 PM Marc Coronado MLC112
01098 ICS 5 02 History of Art: Multicultural Arts in the United States M·W···· 12:30 PM-02:20 PM Catie Cadge-Moore VPA132
30289 ICS 5 63Z History of Art: Multicultural Arts in the United StatesView Footnote ······· TBA-TBA Catie Cadge-Moore ONLINE OL
31952 ICS 5 65Z History of Art: Multicultural Arts in the United StatesView Footnote ······· TBA-TBA Catie Cadge-Moore ONLINE OL
36016 ICS 5 66Z History of Art: Multicultural Arts in the United StatesView Footnote ······· TBA-TBA Nancy Olsen ONLINE OL
36018 ICS 5 67Z History of Art: Multicultural Arts in the United StatesView Footnote ······· TBA-TBA So Kam Lee ONLINE OL
01100 ICS 7 01 Intercultural Communication M·W···· 08:30 AM-10:20 AM Constance Cole MLC112
35365 ICS 7 03Y Intercultural CommunicationView Footnote ······· TBA-TBA Anu Khanna ONLINE HY
CLAS ··W···· 10:30 AM-12:20 PM MLC109
31190 ICS 7 04 Intercultural Communication ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM Michael Chang MLC112
31014 ICS 7 05 Intercultural Communication M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Michael Chang MCC-10
36101 ICS 7H 03YH Intercultural Communication - HONORS ······· TBA-TBA Anu Khanna ONLINE HYHN
CLAS ··W···· 10:30 AM-12:20 PM MLC109
35975 ICS 9 63Z Race and Ethnicity: Belonging and Exclusion in the U.S.View Footnote ······· TBA-TBA Julie Lewis ONLINE OL
31198 ICS 11 63Z Sankofa: The Roots of the African American ExperienceView Footnote ······· TBA-TBA Julie Lewis ONLINE OL
33229 ICS 18A 63Z African American History to 1865View Footnote ······· TBA-TBA Julie Lewis ONLINE OL
35976 ICS 20 01 Asian American Experiences Past to Present M·W···· 11:30 AM-01:20 PM Ethan Lee MLC270
35315 ICS 22 63Z Contemporary Asian American CommunitiesView Footnote ······· TBA-TBA Mae Lee ONLINE OL
01123 ICS 24 01 Asian Pacific American Literature ·T·R··· 10:30 AM-12:20 PM Sherwin Mendoza MLC109
31779 ICS 27 01S Grassroots Democracy: Leadership and PowerView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Cynthia Kaufman MLC103 CS
33227 ICS 30 01 Introduction to Chicano/a and Latino/a Studies M·W···· 11:30 AM-01:20 PM Juan Gamboa MLC105
35057 ICS 30 02 Introduction to Chicano/a and Latino/a Studies ·T·R··· 12:30 PM-02:20 PM Juan Gamboa MLC113
33853 ICS 32 01 Chicano/a and Latino/a History M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Juan Gamboa MLC113
01127 ICS 33 01 The Chicano/a and Latino/a and the Arts ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM Jorge Guevara MCC-10
01131 ICS 35 63Z Chicano/a, Latino/a LiteratureView Footnote ······· TBA-TBA Marc Coronado ONLINE OL
35486 ICS 36 63Z Grassroots Democracy: Social Movements Since the 1960sView Footnote ······· TBA-TBA David Tully ONLINE OL
35317 ICS 44 63Z Native American Religious TraditionsView Footnote ······· TBA-TBA Meghan Kensler ONLINE OL
35367 ICS 46 63Z Native American LiteratureView Footnote ······· TBA-TBA Meghan Kensler ONLINE OL
01137 ICS 55 61 Civic Leadership for Community Empowerment ···R··· 06:00 PM-09:50 PM Michael Chang MLC111
01139 INTL 10 63Z History of Art: Arts of AsiaView Footnote ······· TBA-TBA So Kam Lee ONLINE OL
35972 INTL 19B 01 History of Asian Civilization: China and Japan (19th - 21st Centuries) ····F·· 09:30 AM-01:20 PM Soo Choi MCC-10
01146 INTL 21 01 History of Art: Native Arts of Mesoamerica and the Andes M·W···· 10:30 AM-12:20 PM Catie Cadge-Moore VPA132
32523 ITAL 2 61Y Elementary Italian (Second Quarter)View Footnote ·T·R··· 06:30 PM-07:50 PM Diana Ferrara MLC112 $0HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
32518 JAPN 1 01 Elementary Japanese (First Quarter) MTWRF·· 10:30 AM-11:20 AM Chigusa Inaba L65
35967 JAPN 1 02 Elementary Japanese (First Quarter) M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Renshi Xuan L65
35183 JAPN 1 03 Elementary Japanese (First Quarter) ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Renshi Xuan L65
01154 JAPN 1 04 Elementary Japanese (First Quarter) M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Min-Jin Kuo L65
01156 JAPN 2 01 Elementary Japanese (Second Quarter) MTWRF·· 11:30 AM-12:20 PM Chigusa Inaba L61
35504 JAPN 2 61 Elementary Japanese (Second Quarter) M·W···· 06:30 PM-08:45 PM Yumi Mccormick L65
33216 JAPN 3 61 Elementary Japanese (Third Quarter) ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Min-Jin Kuo L28
01161 JOUR 2 01 Mass Communication and Its Impact On Society M·W···· 09:30 AM-11:20 AM Sunny Malatesta L42
01162 JOUR 2 02Y Mass Communication and Its Impact On SocietyView Footnote M······ 11:30 AM-01:20 PM Farideh Dada L42 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
01164 JOUR 2 63Z Mass Communication and Its Impact On SocietyView Footnote ······· TBA-TBA Farideh Dada ONLINE OL
31919 JOUR 2 65Z Mass Communication and Its Impact On SocietyView Footnote ······· TBA-TBA Gail McElroy ONLINE OL
34101 KNES 1B 01L Beginning SwimmingView Footnote ·····S· 10:00 AM-11:50 AM Mary Donahue POOLE
34099 KNES 1C 01L Intermediate SwimmingView Footnote ·····S· 10:00 AM-11:50 AM Mary Donahue POOLW
36090 KNES 1D 01L Advanced SwimmingView Footnote ·····S· 10:00 AM-11:50 AM Mary Donahue POOLW
34098 KNES 2A 01L Aerobic SwimmingView Footnote ·····S· 10:00 AM-11:50 AM Mary Donahue POOLE
34663 KNES 5A 01 Indoor Cycling M·W···· 01:30 PM-02:20 PM Rachel Catuiza PE14
34155 KNES 5A 61 Indoor Cycling ·T·R··· 05:00 PM-05:50 PM Christian May PE14
35144 KNES 5AX 01 Indoor Cycling ·T·R··· 11:00 AM-12:15 PM Rachel Catuiza PE14
35275 KNES 5AX 02 Indoor Cycling M·W···· 09:30 AM-10:45 AM Nick Mattis PE14
34252 KNES 5AX 03 Indoor Cycling ·T·R··· 07:00 AM-08:15 AM Rachel Catuiza PE14
35877 KNES 5AX 04 Indoor Cycling ·T·R··· 12:30 PM-01:45 PM Rusty Johnson PE14
35878 KNES 5BX 01 High Intensity Indoor Cycling ·T·R··· 12:30 PM-01:45 PM Rusty Johnson PE14
35904 KNES 6AX 01 Aerobic Power Walking ·T·R··· 12:30 PM-01:45 PM Scott Hertler ST-TR
35789 KNES 9A 63Z Interactive Cardiovascular Fitness and Activity Tracking 1View Footnote ······· TBA-TBA Cheryl Owiesny ONLINE OL
34166 KNES 11AX 01 Cardio Kick M·W···· 08:00 AM-09:15 AM Rachel Catuiza PE15
34179 KNES 12D 61 Beginning Karate M·W···· 06:30 PM-07:20 PM Pete Rabbitt PE15
34180 KNES 12E 61 Intermediate Karate M·W···· 06:30 PM-07:20 PM Pete Rabbitt PE15
35349 KNES 12G 01 Self-Defense M·W···· 12:30 PM-01:20 PM Scott Hertler PE14
35879 KNES 12H 61 Tai Chi ·T·R··· 05:30 PM-07:20 PM Coleen Lee-Wheat PE15 LQ
35880 KNES 12J 61 Intermediate Tai Chi ·T·R··· 05:30 PM-07:20 PM Coleen Lee-Wheat PE15 LQ
34094 KNES 15AX 01 Cross Training M·W···· 11:00 AM-12:15 PM Rachel Catuiza PE610
34095 KNES 15CX 01 Total Fitness M·W···· 11:00 AM-12:15 PM Rachel Catuiza PE610
35152 KNES 15CX 02 Total Fitness M·W···· 08:00 AM-09:15 AM Rachel Catuiza PE15
35905 KNES 15CX 03 Total Fitness ·T·R··· 12:30 PM-01:45 PM Scott Hertler ST-TR
34207 KNES 15CX 04 Total Fitness ·T·R··· 11:00 AM-12:15 PM Jason Damjanovic PE610
34139 KNES 15EX 01 Cardiovascular and Strength Training M·W···· 12:30 PM-01:45 PM Arden Kragalott PE11LE
35759 KNES 15EX 02 Cardiovascular and Strength Training ·T·R··· 11:00 AM-12:15 PM Jason Damjanovic PE610
34711 KNES 15EX 03 Cardiovascular and Strength Training ·T·R··· 02:00 PM-03:15 PM Arden Kragalott PE15
35146 KNES 15EX 04 Cardiovascular and Strength Training ·T·R··· 09:30 AM-10:45 AM Rachel Catuiza PE15
35760 KNES 15EX 05 Cardiovascular and Strength Training ·T·R··· 12:30 PM-01:45 PM Jason Damjanovic PE610
35764 KNES 15EX 06 Cardiovascular and Strength Training M·W···· 12:30 PM-01:45 PM Dawnis Guevara PE610
35917 KNES 15EX 07 Cardiovascular and Strength Training M·W···· 02:00 PM-03:15 PM Arden Kragalott PE15
35869 KNES 15EX 61 Cardiovascular and Strength Training M·W···· 07:00 PM-08:15 PM RILEY, MICHAEL PE610
35757 KNES 15FX 01 High Intensity Interval Training - HIIT M·W···· 09:30 AM-10:45 AM Rachel Catuiza PE15
35919 KNES 15FX 02 High Intensity Interval Training - HIIT M·W···· 02:00 PM-03:15 PM Arden Kragalott PE15
35779 KNES 16A 01 Fit Camp ·T·R··· 06:00 AM-06:50 AM Rachel Catuiza PE15
35814 KNES 16AX 01 Fit Camp ·T·R··· 12:30 PM-01:45 PM Arden Kragalott PE15
35780 KNES 17A 01 Plyometric Conditioning 1 ·T·R··· 06:00 AM-06:50 AM Rachel Catuiza PE15
35784 KNES 19A 01 Strength Development M·W···· 11:30 AM-12:20 PM Jason Damjanovic PE11LE
35902 KNES 19A 02 Strength Development ·T·R··· 10:00 AM-10:50 AM STAFF, M PE11LE
35258 KNES 19AX 01 Strength Development M·W···· 09:30 AM-10:45 AM Rusty Johnson PE11LE
35269 KNES 19AX 02 Strength Development ·T·R··· 12:30 PM-01:45 PM Arden Kragalott PE11LE
34141 KNES 19AX 03 Strength Development ·T·R··· 02:00 PM-03:15 PM Arden Kragalott PE11LE
35765 KNES 19AX 05 Strength Development M·W···· 12:30 PM-01:45 PM Dawnis Guevara PE610
35870 KNES 19AX 61 Strength Development M·W···· 07:00 PM-08:15 PM RILEY, MICHAEL PE610
35785 KNES 19B 01 Strength Development 2 M·W···· 11:30 AM-12:20 PM Jason Damjanovic PE11LE
35903 KNES 19B 02 Strength Development 2 ·T·R··· 10:00 AM-10:50 AM STAFF, M PE11LE
35763 KNES 19BX 02 Strength Development 2 M·W···· 12:30 PM-01:45 PM Dawnis Guevara PE610
34686 KNES 19DX 01 Resistance Training 1 ·T·R··· 12:30 PM-01:45 PM Jason Damjanovic PE610
35259 KNES 19DX 02 Resistance Training 1 M·W···· 09:30 AM-10:45 AM Rusty Johnson PE11LE
35270 KNES 19DX 03 Resistance Training 1 ·T·R··· 12:30 PM-01:45 PM Arden Kragalott PE15
34208 KNES 19DX 04 Resistance Training 1 ·T·R··· 11:00 AM-12:15 PM Jason Damjanovic PE610
35918 KNES 19DX 05 Resistance Training 1 M·W···· 02:00 PM-03:15 PM Arden Kragalott PE15
34142 KNES 19EX 01 Body Sculpting M·W···· 12:30 PM-01:45 PM Arden Kragalott PE15
35145 KNES 19GX 01 Core Conditioning ·T·R··· 11:00 AM-12:15 PM Rachel Catuiza PE14
34253 KNES 19GX 02 Core Conditioning ·T·R··· 07:00 AM-08:15 AM Rachel Catuiza PE14
35147 KNES 19GX 03 Core Conditioning ·T·R··· 09:30 AM-10:45 AM Rachel Catuiza PE15
34226 KNES 19GX 05 Core Conditioning ·T·R··· 12:30 PM-01:45 PM Jason Damjanovic PE610
36123 KNES 19GX 61 Core Conditioning ·T·R··· 07:00 PM-08:15 PM Nancy Evans PE14
35781 KNES 20A 01 Circuit Training 1 ·T·R··· 06:00 AM-06:50 AM Rachel Catuiza PE15
35758 KNES 20AX 01 Circuit Training 1 M·W···· 09:30 AM-10:45 AM Rachel Catuiza PE15
36124 KNES 20AX 61 Circuit Training 1 ·T·R··· 07:00 PM-08:15 PM Nancy Evans PE14
34154 KNES 22A 01 Hatha Yoga M·W···· 10:30 AM-11:20 AM Dawnis Guevara PE15
34152 KNES 22A 01L Hatha Yoga ····F·· 08:30 AM-10:20 AM Christian May PE15
34116 KNES 22A 61 Hatha Yoga M······ 05:30 PM-07:20 PM Kelly Simons PE14
35921 KNES 22A 63 Hatha Yoga ··W···· 05:30 PM-07:20 PM Kelly Simons PE14
35157 KNES 22AX 01 Hatha Yoga M·W···· 11:00 AM-12:15 PM Rusty Johnson PE14
35281 KNES 22AX 02 Hatha Yoga ·T·R··· 02:00 PM-03:15 PM Rusty Johnson PE14
35283 KNES 22AX 03 Hatha Yoga ·T·R··· 11:00 AM-12:15 PM Danielle Altman PE15
34153 KNES 22B 01 Yoga for Relaxation M·W···· 10:30 AM-11:20 AM Dawnis Guevara PE15
34115 KNES 22B 61 Yoga for Relaxation M······ 05:30 PM-07:20 PM Kelly Simons PE14
35158 KNES 22BX 01 Yoga for Relaxation M·W···· 11:00 AM-12:15 PM Rusty Johnson PE14
35282 KNES 22BX 02 Yoga for Relaxation ·T·R··· 02:00 PM-03:15 PM Rusty Johnson PE14
34151 KNES 22C 01L Power Yoga ····F·· 08:30 AM-10:20 AM Christian May PE15
36121 KNES 22C 61 Power Yoga ·T·R··· 06:00 PM-06:50 PM Nancy Evans PE14
35924 KNES 22D 63 Flow Yoga ··W···· 05:30 PM-07:20 PM Kelly Simons PE14
35284 KNES 22DX 01 Flow Yoga ·T·R··· 11:00 AM-12:15 PM Danielle Altman PE15
35916 KNES 22DX 03 Flow Yoga M·W···· 02:00 PM-03:15 PM Dawnis Guevara PE14
34119 KNES 22E 61 Yoga/Pilates Combo ·T·R··· 06:00 PM-06:50 PM Nancy Evans PE14
35900 KNES 22EX 01 Yoga/Pilates Combo M·W···· 02:00 PM-03:15 PM Dawnis Guevara PE14
34118 KNES 25A 01L Stretching ·····S· 09:00 AM-10:50 AM Farzaneh Ghiasvand PE15
34735 KNES 25AX 01 Stretching ·T·R··· 09:30 AM-10:45 AM Scott Hertler PE14
35910 KNES 25AX 02 Stretching ·T·R··· 08:00 AM-09:15 AM Scott Hertler PE14
34736 KNES 25BX 01 Active Isolated Stretching ·T·R··· 09:30 AM-10:45 AM Scott Hertler PE14
35911 KNES 25BX 02 Active Isolated Stretching ·T·R··· 08:00 AM-09:15 AM Scott Hertler PE14
34117 KNES 26A 01L Basic Pilates Mat Exercise ·····S· 09:00 AM-10:50 AM Farzaneh Ghiasvand PE15
34148 KNES 29A 01 Fencing Level 1 M·W···· 11:30 AM-12:20 PM Nick Mattis PE15
34149 KNES 29B 01 Fencing Level 2 M·W···· 11:30 AM-12:20 PM Nick Mattis PE15
35263 KNES 31AX 01 Beginning Badminton M·W···· 08:00 AM-09:15 AM Scott Hertler PE21W
35265 KNES 31AX 02 Beginning Badminton M·W···· 09:30 AM-10:45 AM Scott Hertler PE21W
35264 KNES 31BX 01 Intermediate Badminton M·W···· 08:00 AM-09:15 AM Scott Hertler PE21E
35266 KNES 31BX 02 Intermediate Badminton M·W···· 09:30 AM-10:45 AM Scott Hertler PE21E
35267 KNES 31BX 03 Intermediate Badminton M·W···· 11:00 AM-12:15 PM Scott Hertler PE21W
35268 KNES 31CX 01 Advanced Badminton M·W···· 11:00 AM-12:15 PM Scott Hertler PE21E
34198 KNES 32A 01L Beginning Tennis ·····S· 09:30 AM-11:20 AM Richard Roesky T-CRTE
35912 KNES 32AX 01 Beginning Tennis ·T·R··· 11:00 AM-12:15 PM Scott Hertler T-CRTE
34199 KNES 32B 01L Advanced Beginning Tennis ·····S· 09:30 AM-11:20 AM Richard Roesky T-CRTE
35913 KNES 32BX 01 Advanced Beginning Tennis ·T·R··· 11:00 AM-12:15 PM Scott Hertler T-CRTE
35914 KNES 32CX 01 Intermediate Tennis ·T·R··· 11:00 AM-12:15 PM Scott Hertler T-CRTE
34140 KNES 36AX 02 Team Sport - Basketball M·W···· 12:30 PM-01:45 PM Jason Damjanovic PE21W
35278 KNES 37AX 02 Soccer ·T·R··· 09:30 AM-10:45 AM Cheryl Owiesny FLDS
35279 KNES 37BX 02 Soccer Level 2 ·T·R··· 09:30 AM-10:45 AM Cheryl Owiesny FLDS
35280 KNES 37CX 02 Soccer Level 3 ·T·R··· 09:30 AM-10:45 AM Cheryl Owiesny FLDS
34187 KNES 37E 01L Indoor Soccer ····F·· 08:30 AM-10:20 AM Rusty Johnson PE21W
35882 KNES 38A 01 Futsal Level 1 ····F·· 10:30 AM-12:20 PM Rusty Johnson PE21E
34190 KNES 38A 01L Futsal Level 1 ····F·· 08:30 AM-10:20 AM Rusty Johnson PE21E
35883 KNES 38B 01 Futsal Level 2 ····F·· 10:30 AM-12:20 PM Rusty Johnson PE21E
35378 KNES 38B 02L Futsal Level 2 ····F·· 08:30 AM-10:20 AM Rusty Johnson PE21E
35767 KNES 38C 01 Futsal Level 3 ····F·· 08:30 AM-10:20 AM Rusty Johnson PE21E
35885 KNES 38C 02 Futsal Level 3 ····F·· 10:30 AM-12:20 PM Rusty Johnson PE21E
35886 KNES 38D 01 Futsal Level 4 ····F·· 10:30 AM-12:20 PM Rusty Johnson PE21E
35985 KNES 39A 01 Volleyball Level 1 ·T·R··· 09:30 AM-10:20 AM Dawnis Guevara PE21E
35986 KNES 39B 01 Volleyball Level 2 ·T·R··· 09:30 AM-10:20 AM Dawnis Guevara PE21E
35987 KNES 39B 02 Volleyball Level 2 ·T·R··· 10:30 AM-11:20 AM Dawnis Guevara PE21E
35988 KNES 39C 02 Volleyball Level 3 ·T·R··· 10:30 AM-11:20 AM Dawnis Guevara PE21E
35871 KNES 41AX 01 Ultimate Frisbee 1 ·T·R··· 11:00 AM-12:15 PM STAFF, M ST-FLD
34737 KNES 45 63Z Introduction to KinesiologyView Footnote ······· TBA-TBA Cheryl Owiesny ONLINE OL
35868 KNES 45 64Z Introduction to KinesiologyView Footnote ······· TBA-TBA Arden Kragalott ONLINE OLLQ
35563 KNES 45 66Z Introduction to KinesiologyView Footnote ······· TBA-TBA Cheryl Owiesny ONLINE OLLQ
34160 KNES 50A 63Z Orientation to Lifetime FitnessView Footnote ······· TBA-TBA Cheryl Owiesny ONLINE OL
34161 KNES 50AL 04 Lifetime Wellness and Fitness Center LaboratoryView Footnote ······· TBA-TBA Cheryl Owiesny PE610
34150 KNES 52 01 Physical Stress Management ·T·R··· 10:30 AM-11:20 AM Nick Mattis PE673
34209 KNES 52 63Z Physical Stress ManagementView Footnote ······· TBA-TBA Danielle Altman ONLINE OL
34890 KNES 52 66Z Physical Stress ManagementView Footnote ······· TBA-TBA Danielle Altman ONLINE OLLQ
35380 KNES 53 62Y Health and FitnessView Footnote M·W···· 11:30 AM-12:20 PM Arden Kragalott PE673 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
34111 KNES 54 63Z Introduction to Sport in SocietyView Footnote ······· TBA-TBA Dawnis Guevara ONLINE OL
30540 KORE 1 01 Elementary Korean (First Quarter) ·T·R··· 03:30 PM-05:45 PM Yurha Lee L66
33889 KORE 1 02 Elementary Korean (First Quarter) M·W···· 03:30 PM-05:45 PM Hwaja Choi L64
35182 KORE 2 01 Elementary Korean (Second Quarter) ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Yurha Lee L32
35181 KORE 2 02 Elementary Korean (Second Quarter) M·W···· 09:30 AM-11:45 AM Hwaja Choi L66
36053 KORE 2H 01H Elementary Korean (Second Quarter) - HONORS ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Yurha Lee L32 HN
36038 KORE 2H 02H Elementary Korean (Second Quarter) - HONORS M·W···· 09:30 AM-11:45 AM Hwaja Choi L66 HN
01189 LING 1 01 Introduction to LinguisticsView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Michele Dubarry MLC260
31073 MAND 1 01 Elementary Mandarin (First Quarter) ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Huafu Liu MLC109
30014 MAND 1 61 Elementary Mandarin (First Quarter) M·W···· 06:30 PM-08:45 PM Xiaomei Schnittgrund L66
01199 MAND 2 01 Elementary Mandarin (Second Quarter) MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM Huafu Liu MLC113
33220 MAND 2 02 Elementary Mandarin (Second Quarter) ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM April Phung L32
30301 MAND 2 61 Elementary Mandarin (Second Quarter) ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Xiaomei Schnittgrund L66
01207 MAND 5 01 Intermediate Mandarin (Second Quarter) ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Huafu Liu MLC109
31484 MATH 1A 01 CalculusView Footnote MTWRF·· 07:30 AM-08:20 AM Zack Judson MLC108
34995 MATH 1A 03 CalculusView Footnote MTWRF·· 08:30 AM-09:20 AM Jonathan Nay G1
32715 MATH 1A 05 CalculusView Footnote MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM Amanda Lien E36
34996 MATH 1A 07 CalculusView Footnote MTWRF·· 10:30 AM-11:20 AM Wyatt Howard L61
01220 MATH 1A 09 CalculusView Footnote MTWRF·· 11:30 AM-12:20 PM James Mailhot E36
30686 MATH 1A 11 Calculus MTWRF·· 12:30 PM-01:20 PM Jonathan Nay E33
33588 MATH 1A 21 CalculusView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Wyatt Howard E32
01222 MATH 1A 23 CalculusView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM James Mailhot E36
31761 MATH 1A 25 CalculusView Footnote M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Richard Lopez S54
01223 MATH 1A 27 CalculusView Footnote ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Wyatt Howard E32
01224 MATH 1A 63 CalculusView Footnote ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Paul Du S54
35857 MATH 1A 67Z CalculusView Footnote ······· TBA-TBA Harman Dhaliwal ONLINE OL
36047 MATH 1AH 01H Calculus - HONORS MTWRF·· 07:30 AM-08:20 AM Zack Judson MLC108 HN
36051 MATH 1AH 09H Calculus - HONORS MTWRF·· 11:30 AM-12:20 PM James Mailhot E36 HN
36106 MATH 1AH 21H Calculus - HONORS M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Wyatt Howard E32 HN
36052 MATH 1AH 23H Calculus - HONORS ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM James Mailhot E36 HN
36107 MATH 1AH 27H Calculus - HONORS ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Wyatt Howard E32 HN
31440 MATH 1B 01 CalculusView Footnote MTWRF·· 07:30 AM-08:20 AM Roderic Taylor E34
34587 MATH 1B 03 CalculusView Footnote MTWRF·· 08:30 AM-09:20 AM Roderic Taylor E34
33589 MATH 1B 05 CalculusView Footnote MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM Sundararajan Arabhi E32
34997 MATH 1B 07 CalculusView Footnote MTWRF·· 10:30 AM-11:20 AM Bert Lo S54
01228 MATH 1B 09 CalculusView Footnote MTWRF·· 11:30 AM-12:20 PM Ricardo Delgado MCC-12
01229 MATH 1B 11 CalculusView Footnote MTWRF·· 12:30 PM-01:20 PM Bert Lo S54
34588 MATH 1B 21 CalculusView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Edwin Njinimbam S46
32242 MATH 1B 22 Calculus M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Joan Parrish MCC-12
01230 MATH 1B 23 CalculusView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Bijan Sadeghi-Hassanvand G7
01231 MATH 1B 25 CalculusView Footnote M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Edwin Njinimbam S46
01232 MATH 1B 27 CalculusView Footnote ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Millia Ison E36
34998 MATH 1B 28 Calculus ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Paul Du S54
32473 MATH 1B 63 CalculusView Footnote ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Jian Yu E32
35858 MATH 1B 67Z CalculusView Footnote ······· TBA-TBA Millia Ison ONLINE OL
36062 MATH 1BH 21H Calculus - HONORS M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Edwin Njinimbam S46 HN
36059 MATH 1BH 25H Calculus - HONORS M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Edwin Njinimbam S46 HN
31102 MATH 1C 03 CalculusView Footnote MTWRF·· 08:30 AM-09:20 AM STAFF, M G4
01236 MATH 1C 05 CalculusView Footnote MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM Cheryl Balm E34
30332 MATH 1C 09 Calculus MTWRF·· 11:30 AM-12:20 PM Kejian Shi E31
35000 MATH 1C 23 CalculusView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Mehrdad Khosravi S16
01237 MATH 1C 27 CalculusView Footnote M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Millia Ison E33
01238 MATH 1C 61 CalculusView Footnote M·W···· 06:30 PM-08:45 PM Salvador Guerrero S46
33133 MATH 1C 63 CalculusView Footnote ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Ducq Nguyen G6
36027 MATH 1CH 05H Calculus - HONORS MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM Cheryl Balm E34 HN
36049 MATH 1CH 23H Calculus - HONORS ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Mehrdad Khosravi S16 HN
33134 MATH 1D 03 CalculusView Footnote MTWRF·· 08:30 AM-09:20 AM Hassan Bourgoub S45
30331 MATH 1D 07 Calculus MTWRF·· 10:30 AM-11:20 AM Iaroslav Kryliouk MLC270
35001 MATH 1D 21 CalculusView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Mehrdad Khosravi S16
31762 MATH 1D 27 Calculus ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Edwin Njinimbam S46
01240 MATH 1D 61 CalculusView Footnote ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Farshod Mosh E31
36050 MATH 1DH 21H Calculus - HONORS M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Mehrdad Khosravi S16 HN
36061 MATH 1DH 27H Calculus - HONORS ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Edwin Njinimbam S46 HN
36054 MATH 1DH 61H Calculus - HONORS ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Farshod Mosh E31 HN
31946 MATH 2A 03 Differential EquationsView Footnote MTWRF·· 08:30 AM-09:20 AM Iaroslav Kryliouk E31
34625 MATH 2A 11 Differential Equations MTWRF·· 12:30 PM-01:20 PM Mehrdad Khosravi S16
01241 MATH 2A 63 Differential Equations ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Farshod Mosh E31
36048 MATH 2AH 11H Differential Equations - HONORS MTWRF·· 12:30 PM-01:20 PM Mehrdad Khosravi S16 HN
36055 MATH 2AH 63H Differential Equations - HONORS ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Farshod Mosh E31 HN
01243 MATH 2B 03 Linear Algebra MTWRF·· 08:30 AM-09:20 AM Zack Judson MLC108
30752 MATH 2B 25 Linear Algebra M·W···· 06:30 PM-08:45 PM Farshod Mosh E31
36046 MATH 2BH 03H Linear Algebra - HONORS MTWRF·· 08:30 AM-09:20 AM Zack Judson MLC108 HN
36057 MATH 2BH 25H Linear Algebra - HONORS M·W···· 06:30 PM-08:45 PM Farshod Mosh E31 HN
35745 MATH 10 01 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 07:30 AM-08:20 AM Neelam Shukla S16
35746 MATH 10 01MP Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 08:30 AM-10:20 AM Gregory Stachnick E33
35751 MATH 10 02 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 07:30 AM-08:20 AM STAFF, M E36
35775 MATH 10 02MP Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 09:30 AM-11:20 AM Nahrin Rashid G1
32928 MATH 10 03 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 08:30 AM-09:20 AM Hung Nguyen MCC-12
35778 MATH 10 03MP Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 09:30 AM-11:20 AM Kelly Lundstrom E31
35895 MATH 10 04 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM Nadia Bensidi S55
32939 MATH 10 04MP Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 10:30 AM-12:20 PM Nadia Bensidi G2
35748 MATH 10 05MP Elementary Statistics and Probability MTWRF·· 11:30 AM-01:20 PM Gul Yayli S46
35855 MATH 10 06 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 08:30 AM-09:20 AM Nahrin Rashid G6
34657 MATH 10 06MP Elementary Statistics and Probability MTWR··· 01:30 PM-03:45 PM Doli Bambhania E34
35747 MATH 10 07 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 08:30 AM-09:20 AM Neelam Shukla S16
34628 MATH 10 07MP Elementary Statistics and Probability MTW···· 04:00 PM-06:15 PM Mo Geraghty E34 $0
CLAS ···R··· 04:00 PM-06:15 PM S44
01250 MATH 10 08 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 10:30 AM-11:20 AM Lenore Desilets G7
35740 MATH 10 08MP Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTW···· 06:30 PM-08:45 PM Mo Geraghty E34 $0
CLAS ···R··· 06:30 PM-08:45 PM S44
30335 MATH 10 09 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM Lenore Desilets G7
35743 MATH 10 10 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM Hung Nguyen L32
01248 MATH 10 11 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM Hassan Bourgoub S45
01249 MATH 10 13 Elementary Statistics and Probability MTWRF·· 10:30 AM-11:20 AM Frank Soler E36
30334 MATH 10 14 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 12:30 PM-01:20 PM Roberta Bloom G5
35742 MATH 10 15 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 10:30 AM-11:20 AM STAFF, M LCW16
01251 MATH 10 17 Elementary Statistics and Probability MTWRF·· 11:30 AM-12:20 PM Roberta Bloom G5
01252 MATH 10 18 Elementary Statistics and Probability MTWRF·· 11:30 AM-12:20 PM Jonathan Nay G1
35744 MATH 10 19 Elementary Statistics and Probability MTWRF·· 11:30 AM-12:20 PM Hung Nguyen S45
35777 MATH 10 22 Elementary Statistics and Probability MTWRF·· 12:30 PM-01:20 PM Kelly Lundstrom E34
35750 MATH 10 23 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 12:30 PM-01:20 PM Frank Soler E32
35896 MATH 10 24 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote MTWRF·· 12:30 PM-01:20 PM STAFF, M MCC-12
01255 MATH 10 25 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Rupinder Sekhon MLC108
35774 MATH 10 26 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Farshod Mosh E31
30336 MATH 10 27 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:45 PM SASTRY, VINOD S45
35749 MATH 10 28 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Rupinder Sekhon MLC108
01256 MATH 10 29 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Jian Yu G6
30315 MATH 10 30 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Andrew Phelps G5
35738 MATH 10 31 Elementary Statistics and Probability M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Renuka Kapur G7
01257 MATH 10 33 Elementary Statistics and Probability M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Rupinder Sekhon S55
01258 MATH 10 34 Elementary Statistics and Probability M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Farshod Mosh E31
34655 MATH 10 35 Elementary Statistics and Probability ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Sithparran Vanniasegaram G10
32938 MATH 10 37 Elementary Statistics and Probability ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Andrew Phelps G5
34656 MATH 10 38 Elementary Statistics and Probability ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Bijan Sadeghi-Hassanvand G7
35739 MATH 10 39 Elementary Statistics and Probability M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Renuka Kapur G7
35892 MATH 10 40 Elementary Statistics and Probability M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Lilit Mazmanyan S75
01260 MATH 10 61 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote M·W···· 06:30 PM-08:45 PM Lilit Mazmanyan E36
35741 MATH 10 62 Elementary Statistics and Probability ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Teck Ky MLC108
35893 MATH 10 63 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote M·W···· 06:30 PM-08:45 PM STAFF, M G4
30453 MATH 10 63Z Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote ······· TBA-TBA Lisa Markus ONLINE OL
35894 MATH 10 64 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote M·W···· 06:30 PM-08:45 PM SASTRY, VINOD G2
01268 MATH 10 65 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Parviz Sales G7
35004 MATH 10 66 Elementary Statistics and Probability ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Sithparran Vanniasegaram E36
35859 MATH 10 66Z Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote ······· TBA-TBA Lisa Markus ONLINE OL
34627 MATH 10 67Z Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote ··W···· 06:30 PM-08:20 PM Harman Dhaliwal G10 OL
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
01270 MATH 10 68 Elementary Statistics and ProbabilityView Footnote ·T·R··· 09:00 PM-11:15 PM Teck Ky MLC108
36029 MATH 10H 14H Elementary Statistics and Probability - HONORS MTWRF·· 12:30 PM-01:20 PM Roberta Bloom G5 HN
36028 MATH 10H 17H Elementary Statistics and Probability - HONORS MTWRF·· 11:30 AM-12:20 PM Roberta Bloom G5 HN
36058 MATH 10H 26H Elementary Statistics and Probability - HONORS M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Farshod Mosh E31 HN
36056 MATH 10H 34H Elementary Statistics and Probability - HONORS M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Farshod Mosh E31 HN
34629 MATH 11 03 Finite Mathematics MTWRF·· 08:30 AM-09:20 AM Loraine Moen S46
31054 MATH 11 07 Finite Mathematics MTWRF·· 10:30 AM-11:20 AM Roberta Bloom G5
01274 MATH 11 25 Finite Mathematics M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Joel Hansen G2
31763 MATH 11 67 Finite Mathematics ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Reza Shariatmadari MCC-12
31488 MATH 12 03 Introductory Calculus for Business and Social Science MTWRF·· 10:30 AM-11:20 AM Roderic Taylor MLC108
30754 MATH 12 11 Introductory Calculus for Business and Social Science MTWRF·· 12:30 PM-01:20 PM Kejian Shi E31
35005 MATH 12 25 Introductory Calculus for Business and Social Science M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Hemendra Shah G10
01278 MATH 12 63 Introductory Calculus for Business and Social Science ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Scott Peterson S16
31968 MATH 22 03 Discrete Mathematics MTWRF·· 07:30 AM-08:20 AM Kejian Shi E32
01279 MATH 22 23 Discrete Mathematics ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Wyatt Howard E32
35007 MATH 22 61 Discrete Mathematics M·W···· 06:30 PM-08:45 PM William Wilson G7
35573 MATH 22 62 Discrete Mathematics M·W···· 06:30 PM-08:45 PM Fatemeh Yarahmadi MCC-12
35776 MATH 41 01MP Precalculus I: Theory of Functions MTWRF·· 10:30 AM-12:20 PM Danny Tran E33
35008 MATH 41 02 Precalculus I: Theory of FunctionsView Footnote MTWRF·· 08:30 AM-09:20 AM Lisa Mesh G5
30578 MATH 41 05 Precalculus I: Theory of FunctionsView Footnote MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM Kejian Shi S16
33502 MATH 41 07 Precalculus I: Theory of FunctionsView Footnote MTWRF·· 10:30 AM-11:20 AM Sundararajan Arabhi S75
30320 MATH 41 08 Precalculus I: Theory of FunctionsView Footnote MTWRF·· 11:30 AM-12:20 PM Lenore Desilets G7
35856 MATH 41 09 Precalculus I: Theory of Functions MTWRF·· 11:30 AM-12:20 PM Nahrin Rashid G6
31220 MATH 41 11 Precalculus I: Theory of FunctionsView Footnote MTWRF·· 12:30 PM-01:20 PM James Mailhot E36
34746 MATH 41 21 Precalculus I: Theory of FunctionsView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Hassan Bourgoub S45
31773 MATH 41 22 Precalculus I: Theory of FunctionsView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM George Krestas E33
30322 MATH 41 23 Precalculus I: Theory of FunctionsView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Hemendra Shah G6
32941 MATH 41 24 Precalculus I: Theory of FunctionsView Footnote M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Curtis Kifer G5
34653 MATH 41 26 Precalculus I: Theory of FunctionsView Footnote ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM George Krestas E33
34651 MATH 41 62 Precalculus I: Theory of FunctionsView Footnote M·W···· 06:30 PM-08:45 PM Misako Van Der Poel S45
30323 MATH 41 63 Precalculus I: Theory of FunctionsView Footnote ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Amarjit Chadda G4
32327 MATH 41 64 Precalculus I: Theory of FunctionsView Footnote ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM CAMPBELL, ANASTASIYA G2
34649 MATH 42 01 Precalculus II: Trigonometric FunctionsView Footnote MTWRF·· 07:30 AM-08:20 AM Iaroslav Kryliouk E31
35897 MATH 42 01MP Precalculus II: Trigonometric Functions MTWR··· 01:30 PM-03:45 PM Richard Lopez S54
35737 MATH 42 02MP Precalculus II: Trigonometric Functions MTWRF·· 10:30 AM-12:20 PM Cheryl Balm E34
31489 MATH 42 03 Precalculus II: Trigonometric FunctionsView Footnote MTWRF·· 08:30 AM-09:20 AM Mohamad Rezvani S54
31764 MATH 42 05 Precalculus II: Trigonometric FunctionsView Footnote MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM Mohamad Rezvani S54
33782 MATH 42 06 Precalculus II: Trigonometric FunctionsView Footnote MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM Lisa Mesh G5
35876 MATH 42 09 Precalculus II: Trigonometric Functions MTWRF·· 11:30 AM-12:20 PM Lisa Mesh S16
35009 MATH 42 13 Precalculus II: Trigonometric Functions MTWRF·· 12:30 PM-01:20 PM Iaroslav Kryliouk MLC108
30818 MATH 42 21 Precalculus II: Trigonometric FunctionsView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:45 PM George Krestas S75
32328 MATH 42 23 Precalculus II: Trigonometric FunctionsView Footnote M·W···· 01:30 PM-03:45 PM James Mailhot E36
33503 MATH 42 26 Precalculus II: Trigonometric Functions M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Ronald Nicoletti E32
30820 MATH 42 61 Precalculus II: Trigonometric FunctionsView Footnote M·W···· 06:30 PM-08:45 PM Charles Petersen MLC108
33139 MATH 42 63 Precalculus II: Trigonometric Functions ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM George Krestas E33
30823 MATH 43 01 Precalculus III: Advanced Topics MTWRF·· 07:30 AM-08:20 AM Victor Legge E33
30822 MATH 43 04 Precalculus III: Advanced TopicsView Footnote MTWRF·· 08:30 AM-09:20 AM Amanda Lien E36
32716 MATH 43 07 Precalculus III: Advanced Topics MTWRF·· 11:30 AM-12:20 PM Bert Lo S54
30824 MATH 43 11 Precalculus III: Advanced TopicsView Footnote MTWRF·· 12:30 PM-01:20 PM Hassan Bourgoub S45
30328 MATH 43 23 Precalculus III: Advanced TopicsView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-03:45 PM Timothy Smith MCC-12
31766 MATH 43 25 Precalculus III: Advanced Topics ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Scott Peterson S16
32943 MATH 43 61 Precalculus III: Advanced TopicsView Footnote M·W···· 06:30 PM-08:45 PM George Krestas E32
30825 MATH 43 63 Precalculus III: Advanced Topics ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Edwin Njinimbam S46
36060 MATH 43H 63H Precalculus III: Advanced Topics - HONORS ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Edwin Njinimbam S46 HN
35010 MATH 44 27 Mathematics in Art, Culture, and Society: A Liberal Arts Math Class ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Reza Shariatmadari MCC-12
34892 MET 10 02 Weather and Climate Processes M·W···· 12:30 PM-02:45 PM Terrence Mullens S34
32554 MET 10 63Z Weather and Climate ProcessesView Footnote ······· TBA-TBA Bridget James ONLINE OL
32686 MET 10 65Z Weather and Climate ProcessesView Footnote ······· TBA-TBA Terrence Mullens ONLINE OL
35861 MET 10L 67Z Meteorology LaboratoryView Footnote ······· TBA-TBA Terrence Mullens ONLINE OL
35790 MUSI 1A 01 Music Appreciation: Music in Western CulturesView Footnote M·W···· 09:30 AM-11:20 AM MITCHELL, GEORGE A11
01396 MUSI 1A 02 Music Appreciation: Music in Western Cultures M·W···· 02:30 PM-04:20 PM Ilan Glasman A11
01397 MUSI 1A 63Z Music Appreciation: Music in Western CulturesView Footnote ······· TBA-TBA Loren Tayerle ONLINE OL
01398 MUSI 1B 01 Music Appreciation: Jazz Styles ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM Robert Farrington A11
35791 MUSI 1D 63Z Music Appreciation: Rock - From Roots to RapView Footnote ······· TBA-TBA Ron Dunn ONLINE OL
01504 NUTR 10 01 Contemporary Nutrition ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Karen Knoblaugh S57
01506 NUTR 10 03 Contemporary Nutrition ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM Juliana King S57
35139 NUTR 10 04 Contemporary Nutrition M·W···· 09:30 AM-11:20 AM Georgia Acker S57
31570 NUTR 10 05 Contemporary Nutrition ·T·R··· 09:30 AM-11:20 AM Alison Campbell S57
31146 NUTR 10 06 Contemporary Nutrition M·W···· 11:30 AM-01:20 PM Georgia Acker S57
35683 NUTR 10 62 Contemporary Nutrition ·T·R··· 03:30 PM-05:20 PM Karen Knoblaugh S57
34572 NUTR 10 63Z Contemporary NutritionView Footnote ······· TBA-TBA Anna Miller ONLINE $LOL
34573 NUTR 10 65Z Contemporary NutritionView Footnote ······· TBA-TBA Anna Miller ONLINE $LOL
01508 NUTR 10 66Z Contemporary NutritionView Footnote ······· TBA-TBA Alison Campbell ONLINE OL
33346 PE 32HX 02 Offensive Football TechniquesView Footnote ·T·R··· 03:30 PM-04:45 PM Aidan Campion ST-FLD
33961 PE 32IX 03 Defensive Football TechniquesView Footnote M·W···· 03:30 PM-04:45 PM Anthony Santos ST-FLD
01630 PE 32L 01 Volleyball TechniquesView Footnote ·T·R··· 12:30 PM-01:45 PM Dawnis Guevara PE21W
LAB ·····S· 09:00 AM-11:50 AM
33959 PE 32M 02 Soccer TechniquesView Footnote M·W···· 12:30 PM-03:10 PM Rusty Johnson FLDS
32282 PE 32S 01 Women's Soccer TechniquesView Footnote ·T·R··· 11:30 AM-02:10 PM Cheryl Owiesny FLDS
35512 PE 32S 02 Women's Soccer TechniquesView Footnote M·W·F·· 06:00 AM-07:50 AM Cheryl Owiesny FLDS
35381 PE 38W 61 Intercollegiate Women's Badminton MT·R··· 06:30 PM-09:20 PM Mark Landefeld PE21W
35352 PE 44MX 01 Intercollegiate Men's BasketballView Footnote MTW···· 03:00 PM-04:15 PM Jason Damjanovic PE21E
35519 PE 44MX 02 Intercollegiate Men's Basketball MTW···· 06:00 AM-07:15 AM Jason Damjanovic PE21W
35350 PE 44WX 01 Intercollegiate Women's BasketballView Footnote M·WR··· 05:00 PM-06:15 PM Michael Allen PE21E
32285 PE 45 01 Intercollegiate Swimming and Diving (Men and Women)View Footnote MTWRF·· 12:30 PM-02:00 PM Danielle Altman POOLW
35523 PE 45 02 Intercollegiate Swimming and Diving (Men and Women) MTWRF·· 05:30 AM-07:00 AM Danielle Altman POOLDW
35514 PE 45X 02 Intercollegiate Swimming and Diving (Men and Women)View Footnote MTWRF·· 05:30 AM-07:00 AM Danielle Altman POOLW LQ
32283 PE 46 01 Intercollegiate Track and Field (Men and Women) MTWRF·· 02:30 PM-04:00 PM Nick Mattis ST-TR
35887 PE 46 02 Intercollegiate Track and Field (Men and Women) MTWRF·· 05:30 AM-07:35 AM Nick Mattis ST-TR LQ
35552 PE 46 04 Intercollegiate Track and Field (Men and Women) MTWRF·· 05:30 AM-07:00 AM Raymond Cornell ST-TR
35888 PE 47M 01 Intercollegiate Baseball MTWRF·· 05:30 AM-07:35 AM Erick Raich FLDBB LQ
31733 PE 47M 02 Intercollegiate BaseballView Footnote MTWRF·· 01:30 PM-03:00 PM Erick Raich FLDBB
34849 PE 47W 02 Intercollegiate SoftballView Footnote MTWRF·· 01:30 PM-03:00 PM BUGG, JASON FLDSB
01715 PEA 1X 01 Adapted Total FitnessView Footnote M·W·F·· 10:00 AM-10:50 AM Mary Bennett PE13
01716 PEA 1X 02 Adapted Total FitnessView Footnote M·W·F·· 12:30 PM-01:20 PM Casey Regehr PE13
33907 PEA 1X 03 Adapted Total FitnessView Footnote M·W·F·· 02:30 PM-03:20 PM Nathan Perkins PE13
01718 PEA 1X 04 Adapted Total FitnessView Footnote ·T·R··· 08:30 AM-09:45 AM Mary Bennett PE13
01719 PEA 1X 05 Adapted Total FitnessView Footnote ·T·R··· 12:00 PM-01:15 PM Tracy Baker PE13
01721 PEA 1X 61 Adapted Total FitnessView Footnote ·T·R··· 05:30 PM-06:45 PM Nathan Perkins PE13
01722 PEA 2X 01 Adapted Strength DevelopmentView Footnote M·W·F·· 11:00 AM-11:50 AM Mary Bennett PE13
01723 PEA 2X 02 Adapted Strength DevelopmentView Footnote M·W·F·· 01:30 PM-02:20 PM Nathan Perkins PE13
01724 PEA 2X 03 Adapted Strength DevelopmentView Footnote ·T·R··· 10:00 AM-11:15 AM Mary Bennett PE13
01725 PEA 2X 04 Adapted Strength DevelopmentView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-02:45 PM Tracy Baker PE13
33956 PEA 2X 05 Adapted Strength DevelopmentView Footnote ·T·R··· 03:00 PM-04:15 PM Tracy Baker PE13
01727 PEA 2X 61 Adapted Strength DevelopmentView Footnote M·W···· 05:00 PM-06:15 PM Nathan Perkins PE13
01728 PEA 4X 01 Adapted Cardiovascular TrainingView Footnote M·W·F·· 08:00 AM-08:50 AM Mary Bennett PE13
01729 PEA 4X 02 Adapted Cardiovascular TrainingView Footnote M·W·F·· 09:00 AM-09:50 AM Mary Bennett PE13
01730 PEA 4X 02F Adapted Cardiovascular TrainingView Footnote M·W·F·· 09:00 AM-09:50 AM Casey Regehr CUPSC OC
31451 PEA 5X 01 Adapted Aquatic ExerciseView Footnote ·T·R··· 10:30 AM-11:45 AM Casey Regehr POOLE
35052 PEA 5X 02 Adapted Aquatic ExerciseView Footnote ·T·R··· 12:00 PM-01:15 PM Casey Regehr POOLE
31453 PEA 5X 03 Adapted Aquatic ExerciseView Footnote M·W·F·· 10:30 AM-11:20 AM Casey Regehr POOLE
34826 PEA 5X 04 Adapted Aquatic ExerciseView Footnote M·W·F·· 11:30 AM-12:20 PM Casey Regehr POOLE
35051 PEA 5X 05 Adapted Aquatic Exercise M·W·F·· 05:30 AM-06:20 AM Casey Regehr POOLE
30025 PEA 6Y 01F Adapted Outdoor EducationView Footnote ···R··· 12:30 PM-04:45 PM Tom Beggs CUPSC OC
01738 PERS 2 01 Elementary Persian (Second Quarter) M·W···· 06:30 PM-08:45 PM Dariush Gilani L64
32959 PHIL 1 01 Knowledge and Reality MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Nick Baiamonte MQ-3
34985 PHIL 1 02 Knowledge and Reality MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Trung Le MLC110
30902 PHIL 1 03 Knowledge and Reality M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Anthony Hanson L72
30898 PHIL 1 06 Knowledge and Reality ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Anthony Hanson MLC111
34280 PHIL 1 07 Knowledge and Reality ·T·R··· 04:30 PM-06:20 PM Richard Hammerud G6
30903 PHIL 1 61 Knowledge and Reality M·W···· 06:30 PM-08:20 PM Trung Le MLC111
34988 PHIL 1 63Z Knowledge and RealityView Footnote ······· TBA-TBA Nick Baiamonte ONLINE OL
34740 PHIL 2 01 Social and Political Philosophy MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Javier Galindo MLC111
30891 PHIL 3 01 Critical Thinking and Writing MTWRF·· 07:30 AM-08:20 AM Nick Baiamonte MCC-17
30892 PHIL 3 02 Critical Thinking and Writing MTWRF·· 08:30 AM-09:20 AM Nick Baiamonte MCC-17
30131 PHIL 4 04 Critical Thinking ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Richard Hammerud L66
30894 PHIL 4 05 Critical Thinking M·W···· 03:30 PM-05:20 PM Javier Galindo L22
31016 PHIL 4 63Z Critical ThinkingView Footnote ······· TBA-TBA Nick Baiamonte ONLINE OL
34893 PHIL 4 65Z Critical ThinkingView Footnote ······· TBA-TBA Rich Booher ONLINE $LOL
32621 PHIL 7 01 Deductive Logic MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Rich Booher MLC111 $0
31603 PHIL 8 01 Ethics MTWR··· 12:30 PM-01:20 PM Rich Booher MLC111 $L
30890 PHIL 8 02 Ethics MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM Anthony Hanson MLC111
33368 PHIL 8 65Z EthicsView Footnote ······· TBA-TBA Rich Booher ONLINE $LOL
34761 PHIL 20B 01 History of Western Philosophy - 1400-1800 M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Rich Booher MLC111
01782 PHTG 7 61 Exploring Visual Expression ·T·R··· 06:30 PM-08:20 PM Sita Bhattacharji AT120
33659 PHTG 7 63Z Exploring Visual ExpressionView Footnote ······· TBA-TBA William Mattick ONLINE OL
34395 PHTG 21 63Z Contemporary Trends in PhotographyView Footnote ······· TBA-TBA Tressa Pack ONLINE OL
01788 PHYS 2A 61 General Introductory Physics ·T·R··· 05:30 PM-07:20 PM Juming Jiao FOR4
LAB ·T····· 07:30 PM-10:20 PM S17
31893 PHYS 2A 62 General Introductory Physics ·T·R··· 05:30 PM-07:20 PM Juming Jiao FOR4
LAB ···R··· 07:30 PM-10:20 PM Eduardo Luna S17
01791 PHYS 4A 01 Physics for Scientists and Engineers: Mechanics MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM Lana Sheridan S32
LAB M······ 10:30 AM-01:20 PM Eduardo Luna S11
01792 PHYS 4A 02 Physics for Scientists and Engineers: Mechanics MTWRF·· 09:30 AM-10:20 AM Lana Sheridan S32
LAB ··W···· 10:30 AM-01:20 PM Juming Jiao S11
01793 PHYS 4A 03 Physics for Scientists and Engineers: Mechanics MTWRF·· 01:30 PM-02:20 PM David Newton S32
LAB ·T····· 02:30 PM-05:20 PM S11
31756 PHYS 4A 04 Physics for Scientists and Engineers: Mechanics MTWRF·· 01:30 PM-02:20 PM David Newton S32
LAB ···R··· 02:30 PM-05:20 PM S11
01800 PHYS 10 01 Concepts of Physics MTWRF·· 12:30 PM-01:20 PM David Newton S35
31565 POLI 1 01Y American Government and PoliticsView Footnote MTWR··· 07:30 AM-08:20 AM Laura Chin ADM119 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
30912 POLI 1 02Y American Government and PoliticsView Footnote MTWR··· 08:30 AM-09:20 AM Laura Chin ADM119 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
34954 POLI 1 03Y American Government and PoliticsView Footnote MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Laura Chin ADM119 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
32449 POLI 1 04SY American Government and PoliticsView Footnote MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM Robert Stockwell ADM119 HYCS
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
34955 POLI 1 05SY American Government and PoliticsView Footnote M·W···· 11:30 AM-01:20 PM Nicky Yuen ADM119 HYCS
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
34956 POLI 1 06SY American Government and PoliticsView Footnote ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM James Nguyen ADM119 $0HYCS
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
34957 POLI 1 07Y American Government and PoliticsView Footnote M·W···· 12:30 PM-02:20 PM Ishmael Tarikh MLC112 $0HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
34958 POLI 1 08Y American Government and PoliticsView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Albert Schendan FOR4 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
35989 POLI 1 61Y American Government and PoliticsView Footnote M······ 06:30 PM-10:20 PM Ishmael Tarikh ADM101 $0HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
01821 POLI 1 63Z American Government and PoliticsView Footnote ······· TBA-TBA Nicky Yuen ONLINE OL
31015 POLI 1 65Z American Government and PoliticsView Footnote ······· TBA-TBA David Tully ONLINE OL
32694 POLI 1 66Z American Government and PoliticsView Footnote ······· TBA-TBA James Nguyen ONLINE $0OL
34593 POLI 1 67Z American Government and PoliticsView Footnote ······· TBA-TBA Nicky Yuen ONLINE OL
36146 POLI 1 68Z American Government and Politics ······· TBA-TBA Nicky Yuen ONLINE OL
36069 POLI 1H 04SH American Government and Politics - HONORS MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM Robert Stockwell ADM119 CSHN
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
32309 POLI 2 01 Comparative Politics ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM Robert Stockwell LCW16
01825 POLI 3 01 International Relations M·W···· 11:30 AM-01:20 PM Robert Ovetz LCW16
01827 POLI 5 01 Introduction to Political Thought and Theory ·T·R··· 03:30 PM-05:20 PM Albert Schendan ADM119
35485 POLI 16 63Z Grassroots Democracy: Social Movements Since the 1960sView Footnote ······· TBA-TBA David Tully ONLINE OL
31775 POLI 17 01S Grassroots Democracy: Leadership and PowerView Footnote ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Cynthia Kaufman MLC103 CS
36133 POLI 56 95F Introduction to Community OrganizingView Footnote ···R··· 06:00 PM-10:15 PM Nicky Yuen TBA OCLQ
CLAS ····F·· 04:00 PM-10:15 PM
CLAS ·····S· 07:30 AM-12:30 PM
CLAS ·····S· 01:30 PM-06:30 PM
CLAS ·····S· 07:30 PM-10:30 PM
01847 PSYC 1 01 General Psychology MTWR··· 07:30 AM-08:20 AM Mark Healy FOR1 $0
34240 PSYC 1 02 General Psychology MTWR··· 08:30 AM-09:20 AM Robin Schulte FOR1 $0
01849 PSYC 1 03 General Psychology MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Mark Healy FOR1 $0
01851 PSYC 1 04 General Psychology MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Charles Ramskov FOR1 $0
01850 PSYC 1 05 General Psychology MTWR··· 12:30 PM-01:20 PM Susan Thomas FOR1 $0
32455 PSYC 1 07 General Psychology M·W···· 01:30 PM-03:20 PM James Clifford Jr FOR1
32951 PSYC 1 08 General Psychology M·W···· 03:30 PM-05:20 PM Catherine Firpo ADM101
01854 PSYC 1 09 General Psychology ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Tomasz Skiba MLC105
35476 PSYC 1 10F General PsychologyView Footnote ·T·R··· 04:00 PM-05:50 PM Robin Schulte FRMT $0OC
35477 PSYC 1 11F General PsychologyView Footnote ·T·R··· 04:00 PM-05:50 PM Joshua Avera CUPHS OC
01857 PSYC 1 62 General Psychology ·T·R··· 06:30 PM-08:20 PM Hy Diep L23
30479 PSYC 1 63Z General PsychologyView Footnote ······· TBA-TBA Charles Ramskov ONLINE OL
32691 PSYC 1 65Z General PsychologyView Footnote ······· TBA-TBA Charles Ramskov ONLINE OL
34590 PSYC 4 03 Abnormal Psychology ·T·R··· 03:30 PM-05:20 PM Tomasz Skiba ADM101
01864 PSYC 4 63Z Abnormal PsychologyView Footnote ······· TBA-TBA Linda Hurkmans ONLINE OL
34591 PSYC 4 65Z Abnormal PsychologyView Footnote ······· TBA-TBA Shannon Hassett ONLINE OL
31207 PSYC 5 02 Introduction to Theories of Personality ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Harvey Cohen L72
01867 PSYC 8 01 Introduction to Social Psychology M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Catherine Firpo L27
32641 PSYC 8 02 Introduction to Social Psychology MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM Susan Thomas L72
32454 PSYC 8 61 Introduction to Social Psychology M·W···· 06:30 PM-08:20 PM Robin Schulte L27
34967 PSYC 8 62 Introduction to Social Psychology ·T·R··· 06:30 PM-08:20 PM Sandra Trafalis L27
35094 PSYC 9 61 Psychology of Human Relationships and Normal Adjustment ·T····· 06:30 PM-10:20 PM Elise Johnson L26
33587 PSYC 10G 01 Child Development (The Early Years) M·W···· 09:30 AM-11:20 AM ROY, JAYANTI G10
01871 PSYC 10G 02 Child Development (The Early Years) ·T·R··· 11:30 AM-01:20 PM Nellie Vargas CD1-10
01872 PSYC 10G 03 Child Development (The Early Years) M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Li Sun CD1-10
01873 PSYC 10G 61L Child Development (The Early Years) ····F·· 06:30 PM-10:20 PM Li Sun CD1-10
30480 PSYC 10G 63Z Child Development (The Early Years)View Footnote ······· TBA-TBA Ana Leal ONLINE OL
01877 PSYC 10H 61 Child Growth and Development (Middle Childhood and Adolescence) ·T····· 06:30 PM-10:20 PM Rachel Talamantez CD2-28
30481 PSYC 10H 63Z Child Growth and Development (Middle Childhood and Adolescence)View Footnote ······· TBA-TBA Ana Leal ONLINE OL
32452 PSYC 12 01 Psychology of Gender ·T·R··· 03:30 PM-05:20 PM Harvey Cohen L22
32450 PSYC 14 01 Developmental Aspects of Psychology M·W···· 03:30 PM-05:20 PM James Clifford Jr FOR1
01882 PSYC 14 02 Developmental Aspects of Psychology ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Joshua Avera L27
01884 PSYC 14 61 Developmental Aspects of Psychology ·T·R··· 08:30 PM-10:20 PM Sandra Trafalis L27
01885 PSYC 14 63Z Developmental Aspects of PsychologyView Footnote ······· TBA-TBA Melissa Tamas ONLINE OL
35658 PSYC 14 65Z Developmental Aspects of PsychologyView Footnote ······· TBA-TBA Susan Thomas ONLINE $0OL
01886 PSYC 15 01 Basic Statistics and Research Methods in Social and Behavioral Sciences MTWR··· 08:30 AM-09:20 AM Mark Healy FOR3
33920 PSYC 15 02L Basic Statistics and Research Methods in Social and Behavioral Sciences ····F·· 11:30 AM-03:20 PM Murielle Rose L27
01887 PSYC 24 01 Introduction to Psychobiology MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Shannon Hassett FOR4
34968 PSYC 51 01 Psychology of Wellness MTWR··· 12:30 PM-01:20 PM Shannon Hassett MLC110
30015 RUSS 2 61 Elementary Russian (Second Quarter) ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Larissa Chiriaeva MLC113
36137 SIGN 1 02 Elementary American Sign Language (First Quarter) ·T·R··· 11:30 AM-01:45 PM Michael Cheung MCC-10
33930 SIGN 1 02L Elementary American Sign Language (First Quarter) ·····S· 09:00 AM-01:50 PM Michael Cheung ADM102
33896 SIGN 2 61 Elementary American Sign Language (Second Quarter) M·W···· 06:30 PM-08:45 PM David Rawson L76
35642 SOC 1 01 Introduction to Sociology M·W···· 08:30 AM-10:20 AM Steve Nava L25
33740 SOC 1 02 Introduction to Sociology MTWR··· 08:30 AM-09:20 AM Jennifer Myhre MLC110
34964 SOC 1 03 Introduction to Sociology MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Jennifer Myhre MLC110
35641 SOC 1 04 Introduction to Sociology MTWR··· 10:30 AM-11:20 AM TAPIA, MARISTELLA MLC110
35643 SOC 1 05 Introduction to Sociology M·W···· 10:30 AM-12:20 PM Steve Nava MLC260
30403 SOC 1 06 Introduction to Sociology MTWR··· 12:30 PM-01:20 PM Kamau Birago L25
30482 SOC 1 63Z Introduction to SociologyView Footnote ······· TBA-TBA Mark Pasion ONLINE OL
33590 SOC 14 01 The Process of Social Research MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Jennifer Myhre L27
01959 SOC 15 01 Basic Statistics and Research Methods in Social and Behavioral Sciences MTWR··· 08:30 AM-09:20 AM Mark Healy FOR3
33921 SOC 15 02L Basic Statistics and Research Methods in Social and Behavioral Sciences ····F·· 11:30 AM-03:20 PM Murielle Rose L27
34965 SOC 20 02 Social Problems ·T·R··· 01:30 PM-03:20 PM Jensen Jeung MLC110
35637 SOC 20 63Z Social ProblemsView Footnote ······· TBA-TBA TAPIA, MARISTELLA ONLINE OL
35638 SOC 20 65Z Social ProblemsView Footnote ······· TBA-TBA TAPIA, MARISTELLA ONLINE OL
35640 SOC 35 01 Marriage, Family, and Intimate Relationships ·T·R··· 08:30 AM-10:20 AM Steve Nava G10
35639 SOC 35 02 Marriage, Family, and Intimate Relationships ·T·R··· 10:30 AM-12:20 PM Steve Nava G10
01981 SPAN 1 01Y Elementary Spanish (First Quarter)View Footnote MTWR··· 08:30 AM-09:20 AM Carmen Lizardi-Folley L65 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
32619 SPAN 1 02Y Elementary Spanish (First Quarter)View Footnote MTWR··· 11:30 AM-12:20 PM Carmen Lizardi-Folley L65 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
01984 SPAN 1 03 Elementary Spanish (First Quarter) M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Ruben Abrica-Carrasco L32
01985 SPAN 1 04 Elementary Spanish (First Quarter) M·W···· 04:00 PM-06:15 PM Ruben Abrica-Carrasco L32
35054 SPAN 1 05Y Elementary Spanish (First Quarter)View Footnote ·T····· 01:30 PM-03:45 PM Kimberly Vinall L61 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
01986 SPAN 1 61 Elementary Spanish (First Quarter) M·W···· 06:30 PM-08:45 PM Kimberly Vinall L32
01990 SPAN 2 01Y Elementary Spanish (Second Quarter)View Footnote MTWR··· 09:30 AM-10:20 AM Carmen Lizardi-Folley L65 HY
TBA ······· TBA-TBA ONLINE
30556 SPAN 2 03 Elementary Spanish (Second Quarter) M·W···· 01:30 PM-03:45 PM Kimberly Vinall L61
01994 SPAN 2 61 Elementary Spanish (Second Quarter) ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Ruben Abrica-Carrasco L61
02098 THEA 1 01 Appreciation of Theatre ·T·R··· 12:30 PM-02:20 PM Peter Juarez G3
32392 THEA 1 02 Appreciation of Theatre M·W···· 09:30 AM-11:20 AM Elizabeth Stimson G3
34456 VIET 1 61 Elementary Vietnamese (First Quarter) ·T·R··· 06:30 PM-08:45 PM Bac Tran L65
33859 VIET 2 01 Elementary Vietnamese (Second Quarter) ·T·R··· 04:00 PM-06:15 PM Bac Tran L65
34841 WMST 1 03SZ Introduction to Women's StudiesView Footnote ······· TBA-TBA Marc Coronado ONLINE OLCS
35906 WMST 3C 61 Women and Art ·T·R··· 04:30 PM-06:20 PM Natasha Kleit VPA132
35060 WMST 8 01SZ Women of Color in the USAView Footnote ······· TBA-TBA Marc Coronado ONLINE OLCS
32724 WMST 8 03SZ Women of Color in the USAView Footnote ······· TBA-TBA Julie Lewis ONLINE OLCS
32453 WMST 12 01 Psychology of Gender ·T·R··· 03:30 PM-05:20 PM Harvey Cohen L22
35482 WMST 21 01 Women in Literature M·W···· 01:30 PM-03:20 PM Roseanne Quinn MLC270
35958 WMST 26 01SZ La Mujer: Latina Life and ExperienceView Footnote ······· TBA-TBA Rosanna Alvarez ONLINE OLCS
Back to Top